Türkiye, ABD'nin skandal raporuna tepki gösterdi: Külliyen reddediyoruz

BURSA ARENA / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığının 2021 yılı İnsan Ticareti Raporu’na sert tepki gösterdi. Yapılan yazılı açıklamada, “Güvenirliliği şüpheli, birtakım STK raporlarındaki iddialara yer verilerek, asılsız varsayımlara dayanarak Türkiye’nin çabalarını gölgeleyecek ithamlarda bulunulması esefle karşılanmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) Türkiye’yi çocuk askerleri destekleyen devletler listesine eklemesine Türkiye Dışişleri Bakanlığından kınama geldi. Dışişleri Bakanlığından 2 Temmuz 2021 tarihli yazılı açıklamada, “Çocukların silah altına alınması konusunda Türkiye’ye sorumluluk atfeden iddiaları külliyen reddediyoruz.” denildi.

“BU RAPOR İKİYÜZLÜLÜĞÜN EN ÇARPICI ÖRNEĞİDİR”

Yapılan açıklamada, Türkiye’nin, çocuk haklarının korunmasına ilişkin BM bünyesinde kabul edilenler dahil başlıca uluslararası düzenlemelere taraf olup bu konudaki sicilinin tertemiz olduğu vurgulandı. Açıklamada, Suriye ve Irak’taki terör eylemlerinde çocukları zorla silah altına alan PKK-PYD-YPG terör örgütüne silah yardımı dahil aleni destek veren ABD’nin, Türkiye’ye böyle bir iftirada bulunmasının çifte standart ve ikiyüzlülüğün en çarpıcı örneği olduğu vurguladı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığının ABD’nin raporuna yönelik yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

TÜRKİYE’YE YÖNELİK İTHAMLAR ESEFLE KARŞILANDI

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2021 yılı insan ticareti Raporu’nda ülkemizin insan ticaretiyle mücadelesini artırdığı teyit edilmektedir. Buna rağmen, güvenilirliği şüpheli, bir takım STK raporlarındaki iddialara yer verilerek, asılsız varsayımlara dayanarak Türkiye’nin çabalarını gölgeleyecek ithamlarda bulunulması esefle karşılanmıştır.

İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI KARARLILIĞIMIZIN BİR GÖSTERGESİ

Türkiye, insan ticareti suçunun önlenmesi, suçluların cezalandırılması ve suç mağdurlarının korunması için her türlü çabayı göstermektedir. ‘Özgür birey, güçlü toplum, daha demokratik bir Türkiye’ vizyonuyla hazırlanan, Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla yayınlanan, insan ticareti ile etkili mücadeleyi de hedefleyen ‘İnsan Hakları Eylem Planı’ kararlılığımızın açık bir göstergesidir.

ÇOCUK ASKERLER İDDİALARI KÜLLİYEN REDDEDİLDİ

Öte yandan, çocukların silah altına alınması konusunda Türkiye’ye sorumluluk atfeden iddiaları külliyen reddediyoruz. Türkiye, çocuk haklarının korunmasına ilişkin BM bünyesinde kabul edilenler dahil başlıca uluslararası düzenlemelere taraf olup, bu konudaki sicili tertemizdir. Suriye ve Irak’taki terör eylemlerinde çocukları zorla silah altına alan PKK/PYD/YPG terör örgütüne silah yardımı dahil aleni destek veren ABD’nin, Türkiye’ye böyle iftiralarda bulunması çifte standart ve iki yüzlülüğün en çarpıcı örneğidir. Terör örgütü YPG/PKK güdümündeki sözde ‘Suriye Demokratik Güçleri’nin Suriye’de çocukların zorla silah altına alınması, kaçırılması, özgürlüklerinden mahrum bırakılması, okulların askeri amaçlarla kullanılması gibi birçok ihlal ve ağır suç işlediği, BM Çocuklar ve Silahlı Çatışma Özel Temsilcisi Virginia Gamba’nın 21 haziran 2021 tarihli raporuyla da sabittir. Buna rağmen raporda bu örgüte atıf yapılmaması da ayrı bir garabettir.

İTHAMLAR ÇELİŞKİLİ, VAHİM VE KABUL EDİLEMEZ

ABD’nin Suriye’de ortaklık yaptığı, eğitim ve silah verdiği, sadece Suriye’de değil, Irak’ın Mahmur ve Sincar bölgeleri dahil birçok yerinde çocukları kaçıran ve ellerine silah veren bu ayrılıkçı terör örgütünün işlediği ağır suçları görmezden gelirken birçok bölgesel temelsiz ithamlarda bulunması vahim bir çelişkidir ve asla kabul edilemez. Türkiye, taraf olduğu sözleşmelere bağlı olarak, insan ticareti suçunu önlemek için geçmişte olduğu gibi bundan sonra da çabalarını kararlılıkla sürdürecektir.”

QHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.