Bahçeli 10. Defa MHP Genel Başkanlığı'na Seçildi

BURSA ARENA / Haber Merkezi

MHP’nin 13’üncü Olağan Büyük Kurultayı Ankara’da yapıldı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli kurultay konuşmasında, milletvekilleri hakkında hazırlanan fezlekelere ilişkin "Önünde hukuk, arkasında adalet vardır. Yetmiyorsa bu sizlere, önünde millet, arkasında devlet olduğunu mutlaka göreceksiniz" dedi. Seçimin zamanında yapılacağını yineleyen Bahçeli HDP için, "Açılmamak üzere kapatılmalı" dedi. Bahçeli kongrede 10. kez genel başkan seçildi.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) 13’üncü Olağan Büyük Kurultayı, “İstiklal için birlik, istikbal için dirlik, kazanan Türkiye olacak” sloganıyla Ankara Arena Spor Salonu’nda yapıldı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin tek aday olduğu ve dokuzuncu kez MHP liderliğine seçilmesi beklenen kurultayda salona, “Cumhur İttifakı’nda Birlik, Türkiye’de Dirlik”, "Safımız Belli, Tarafımız Belirgin Sevdamız Millettir”, “Terörle Mücadele Andımız Milli Beka Ahdımız”, “Birlikte Başardık, 1923 Birlikte Başaracağız, 2023” pankartları asıldı.

TÜM KATILIMCILARA COVİD TESTİ YAPILDI

Duvar'dan Serkan Alan'ın haberine göre; Tüm kongre katılımcılarına, salonda bulunan görevlilere ve misafirlere Covid-19 testi yapıldı. Sosyal mesafe kuralına uyularak gerçekleştirilen kurultayın Divan Başkanlığı’na Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın seçildi.

CHP, İYİ PARTİ, HDP'YE DAVETİYE GİTMEDİ

CHP, İYİ Parti ve HDP’ye davetiye gönderilmeyen kurultayda AK Parti’yi temsilen AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in aralarında bulunduğu 5 kişilik heyet bulundu. AK Parti’nin yanı sıra Büyük Birlik Partisi, Demokratik Sol Parti, Yeniden Refah Partisi, Anavatan Partisi, Makedonya Türk Demokratik Partisi’nden de heyetler katıldı.

Merkez Yönetim Kurulu’nda yüzde 40’ı bulan bir değişim yapılması bekleniyordu. MHP’nin kurultayında üst kurul delegelerinin kullandığı oylarla 75 asil 25 yedek Genel Başkan ve MYK seçimi yapıldı. Ayrıca ilaveten MDK 9 asil ve 5 yedek üye.

BAHÇELİ: FEZLEKELERİN ARKASINDA DEVLET VAR 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, son olarak HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi üzerinden milletvekilleri hakkındaki fezlekeler için "Fezlekelerin önünde hukuk, arkasında adalet vardır. Yetmiyorsa bu sizlere, önünde millet, arkasında devlet olduğunu mutlaka göreceksiniz" dedi. Erken seçime ilişkin de mesaj veren Bahçeli "Erken seçim diye tutturanlar, seçimler zamanında yapılacak Türkiye rotasından çıkmayacaktır" dedi. 

HDP'ye kapatma davası açılmasının 'milletin yüreğine su serptiğini' belirten Bahçeli'nin konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

FEZLEKELERİN ÖNÜNDE HUKUK ARKASINDA ADALET VAR: Türkiye’nin karşısında hizalanmak muhalefet değildir. Millet başka bir şey zillet başka bir şeydir. Türkiye’yi uçuruma çekmenin adı demokrasi değildir. Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne saldırı ve suikastın adı özgürlük değildir, insanlık değildir, insan hakları hiç değildir. Üniter milli devletimizi hançerlemek için ittifak kurmak, yakılan ağaçları yakanlarla tekraren dikmek, bölücü milletvekillerinin TBMM’ne gelen fezlekelerinin önüne arkasına bakalım demek siyaset değildir, adamlık değildir. Neyine bakacaksınız fezlekelerin, önünde hukuk, arkasında adalet vardır.

CHP BEŞİNCİ KOL FAALİYETİDİR: Fakat gözleri var görmüyor, kulakları var duymuyor, dilleri var söylemiyor. HDP, Türk demokrasisinin çevresini sarmış mayın tarlasıdır. CHP, Türk siyasetine tutunmuş beşinci kol faaliyetidir. İYİ Parti, Türkiye’nin kötülüğüne hizmetkarlık yapan, siparişle kurulan, uzaktan kumandayla kontrol edilen melanet bir projedir. Kaldı ki, İP’in Başkanı Cumhur İttifakı’nı tanımlarken; etle tırnak gibi demiş, aynı zamanda kader birlikteliği olduğunu söylemiş, kendilerinin ise proje bazlı bir ittifak olduğunu çok açık itiraf ve teyit etmiştir.

ADAYIMIZ ERDOĞAN: Cumhur İttifakı’nı arayan Pensilvanya’da değil, Kandil’de değil, muhasım çevrelerin kapılarında değil, başkent Ankara’da, dünyaya Türkçe bakan iradenin sağlam ahlakında bulacaktır. Tarafımız bellidir, o da Cumhur İttifakı’dır. 2023’de Cumhurbaşkanı adayımız bellidir, o muhterem isim Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır.

PARLEMENTER SİSTEME GERİ DÖNÜŞ YOK: Güçlendirilmiş parlamenter sistem kavramını ilk dile getiren, şu işe bakınız ki, terörist Selahattin Demirtaş’tır. Zillet ittifakının, “Güçlendirilmiş parlamenter sistem” ezberi; içi boş, günü kurtarmaya dönük taktik bir adımdır. Artık Parlamenter Sisteme geri dönüş yoktur. Milli iradenin tartışmaya açılması, 2,5 yılını doldurmuş yeni sistemi karalama yarışı demokratik bir haktan öte; baskıcı, bağnaz, hoşgörüsüz, hazırlıksız, tahammülsüz ve tahakkümcü bir siyaset ayıbıdır.

DOKUNULMAZLIKLAR YENİDEN ELE ALINMALI: Siyasi Partiler Kanunu’nu değiştirilmelidir. Seçim Kanunlarında düzenlemeler yapılmalıdır. Siyasi Etik Kanunu çıkarılmalıdır. TBMM İç Tüzüğü yeni sistemle uyumlu ve Meclis çalışmalarıyla ahenkli hale getirilmelidir. Milletvekilliği dokunulmazlığı yeni baştan ele alınmalıdır. Kamu Kurumu Niteliğindeki Mesleki Kuruluşlarının yasal ve hukuki yapısı titizlikle gözden geçirilmelidir. Kamuoyu araştırmaları ve sonuçlarının yayınlanması hakkında geniş değişikler yapılmalı ve tedbirler alınmalıdır. Siyasi maksatlarla ve ekonomik gayelerle bir partiyi parlatıp bir başkasını karalayan anket şirketleri bize göre demokrasi kundakçısı, milli irade dolandırıcısıdır.

DEMOKRASİ YOK DİYENLER KÜLAHIMA ANLATSINLAR: Ülkemizde temel hak ve özgürlüklerin teminat altına alındığı ve hukukun üstünlüğüne dayanan demokratik bir düzenin varlığı tüm kazanımlarıyla ortadadır. Türkiye’de demokrasi yok diyenler, gelsinler bunu külahıma anlatsınlar. Tarihimizin hiçbir döneminde bu milletin sinesinden diktatör çıkmadı, tiran çıkmadı, yönetim hayatımızda ise despotizmin en ufak emaresine tesadüf edilmedi. Demokrasi ahkamı kesenler, terörizme özgürlük arayanlardır. İnsan hakları konusunda bilirkişi rolüne soyunanlar, konu Türk oldu mu, konu Müslüman oldu mu, insanlık onurunu hiçe sayan vicdansızlardır.

HDP AÇILMAMAK ÜZERE KAPATILMALI: Terörist sevk ve hazırlık merkezi olan HDP, ayranımızı kabartmasın. HDP, PKK’dır, cinayettir, bölücülüktür, masumlara, çocuklara, gençlere kadınlara ölüm tuzağıdır. HDP ile yasak ilişki zalimlere diz çökmektir. HDP’yle ittifak kurmak, terörist Demirtaş ile kahvaltı planları yapmak hiç kimseye iyilik ve onur sağlamayacak, bilakis hıyanete ortak edecektir. CHP seçimini yapmalıdır; sözde Kürdistan projesinin yanında mıdır? Karşısında mıdır? İYİ Parti kararını netleştirmelidir; FETÖ ve PKK’yla kol kola yürümeye devam mı edecektir? Tamam mı diyecektir? HDP, siyasi kisveye bürünmüş suç örgütüdür, herhangi bir isimle açılmamak üzere kapatılması tarihe, millete, adalete ve gelecek nesillere namus görevidir.

HDP’YE KAPATMA DAVASI: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılma istemiyle hazırladığı iddianameyi dün itibariyle Anayasa Mahkemesi’ne göndermesi hakkın, hukukun ve adaletin sesidir ve bu gelişme milletin yüreğine su serpmiştir.

CHP’YE ANDIMIZ TEPKİSİ: Kılıçdaroğlu’na da tavsiyem; aklı varsa kendine saklasın, arayacağı varsa durmasın arasın, cesareti varsa, yüreği yetiyorsa bölücü dostlarına rest çekip tüm bağlarını koparsın. Ey CHP yönetimi, sizin nereniz Türk ki, Andımız’a sahip çıkacaksınız. Sizin nereniz doğru ki, Andımızı söylemek size yakışacaktır. Biz varlığımızı Türk varlığına armağan etmişken, sizin kimlerin tutsağı, kimlerin taşeronu, kimlerin hizmetkârı olduğunu bilmeyen kalmış mıdır?

MISIR’LA KURULAN DİYALOG İSABETLİDİR: Mısır’la kurulan sıcak ve yapıcı diyaloglar isabetlidir, bize göre eski seviyesine çıkarılmalıdır. Unutmayalım ki, devlet, duyguyla değil, akıl ile yönetilir. Devletlerarasında keskin hatlarla ihata edilmiş dostluk ve düşmanlıklar olmaz, bugüne kadar da olmamıştır. 

Bahçeli konuşmasının ardından kongreyi izleyen basın mensuplarını ziyaret etti.

BAHÇELİ ONUNCU KEZ MHP GENEL BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ

Kongrede genel başkan seçimi de tamamlandı. Tek aday olan Devlet Bahçeli salonda hazır bulunan tüm delegelerin oyunu aldı. Onuncu kez MHP Genel Başkanlığı’na seçilen Bahçeli bin 277 oy aldı. Delegelerin 36’sının korona virüsü testinin pozitif çıkması nedeniyle kurultaya katılmadığı ve oy kullanamadığı belirtildi.

BAŞKANLIK DİVANINDAN İKİ İSİM YENİ MYK’DA YOK

Genel başkan seçiminin ardından partinin merkez organlarının seçimlerine geçildi.

MHP’nin kurultay öncesi Başkanlık Divanı’nda yer alan Ekonomi ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Emin Haluk Ayhan ve Parti İçi Eğitim, Siyaset ve Liderlik Okulundan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hidayet Vahapoğlu yeni MYK listesinde yer almadı.


 

MHP’DE MYK VE MDK SEÇİLDİ

Genel başkan seçiminin ardından partinin merkez organlarının seçimleri de tamamlandı. Tek listenin oylandığı kurultayda bin 249 oy ile Merkez Yönetim Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu seçildi. 22 oy ise geçersiz sayıldı.

BAHÇELİ: CUMHUR İTTİFAKI VATAN NÖBETİNDE

Yeniden genel başkanlığa seçilen MHP lideri Bahçeli yaptığı kapanış konuşmasında, “Partimiz üzerinde oyun kuranları bir kez daha mahcup ettiniz. Kulisleri, lobileri, spekülasyonları, algı oyunlarını buruşturup attınız. Kuşatmayı kırdınız, davanıza ve iradenize sahip çıktınız. Milliyetçi-ülkücü hareket buradan haykırmakta ve uyarmaktadır: Bu cennet vatan sahipsiz değildir. Ay yıldızlı al bayrak rüzgarsız değildir. Aziz millet varlığı yalnız ve çaresiz değildir. Milliyetçi Hareket Partisi ayaktadır. Cumhur İttifakı vatan nöbetindedir. Davamız, Hakk’ın davası, halkın davası, hakikatin tarafı, hakkı yenmiş gariplerin ilanihaye davacısıdır” ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.