Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde korkunç çatlak iddiası. Kurumdan jet yanıt

BURSA ARENA / Haber Merkezi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Mersin’deki Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali olacak Akkuyu Nükleer Santral  (NGS) inşaatında reaktörü taşıyacak beton zeminde oluşan çatlağın görüntülerini paylaştı. Başarır’ın bu paylaşımına kurumdan jet yanıt geldi. Akkuyu Nükleer AŞ’den yapılan açıklamada, çatlak oluştuğu iddiasının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır,  Akkuyu Nükleer AŞ, Mersin'in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatında reaktörü taşıyacak beton zeminde oluşan çatlağın ve zeminden sızan deniz suyunun görüntülerini paylaştı.

 “ÜLKEMİZ TELAFİSİ OLMAYAN BİR FACİAYA SÜRÜKLENİYOR”
CHP’li Başarır sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu görüntüler, Mersin Akkuyu Nükleer Santral inşaatında reaktörü taşıyacak beton zeminde oluşan çatlağın ve zeminden sızan deniz suyunun en son görüntüleri! Daha önce 2 defa çatlayan zeminin üzerine bir felaket kuruluyor! Ülkemiz telafisi mümkün olmayan bir faciaya sürükleniyor!”  ifadelerini kullandı.
yenicag-akkuyu.jpg
AKKUYU NGS’DEN YANIT GELDİ
Başarır’ın sosyal medya hesabından yaptığı bu paylaşımla ilgili Akkuyu Nükleer AŞ’den yanıt geldi. Kurumdan yapılan açıklamada, çatlak oluştuğu iddiasının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.
yenicag-akkuyu6.jpg
“GÖRÜNTÜLER ÖZEL BİR ALANIN BİR KISMINA AİT”
İddialara ilişkin paylaşılan video kaydı hatırlatılan açıklamada, "Konuya ilişkin paylaşılan videonun ilk bölümünde yer alan görüntüler, Akkuyu NGS tesisi kapsamındaki bina ve yapılara ait değildir. Bu görüntülerin, Akkuyu NGS inşaat sahasında bulunan yolun ve özel bir alanın bir kısmına ait olduğu görülmektedir. Herhangi bir binanın temeli olmayan bu beton yüzeyin üzerinde büyük bir iş makinesinin izleri görünmektedir. Ayrıca bu tür makinelerin beton zemin ve temelin üzerine çıkması mümkün değildir." ifadelerine yer verildi.
yenicag-akkuyu16.jpg
“ZEMİNİN OLUŞTURULMASINDA HER ZAMAN BETON KULLANILMAZ”
Video kaydında Akkuyu NGS'nin 3 numaralı ünitesine ait türbin binasının temelinde çimento tesviyesi yapılan bir kısmın da görüldüğü vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Bina temelindeki taşıyıcı plaka görevini üstlenen beton zemin, binadan gelen yükün geniş alana dağılımı görevini üstlenir. Ayrıca temel yapısı için yer altı sularına karşı su yalıtımını sağlayan bu beton yüzey, montaj alanı için daha düz bir zemin oluşturur ve böylece inşaat demirinden oluşturulan demir karkasların daha hassas bir şekilde yerleştirilmelerini sağlar. Temel yapısı için hazırlanan zeminin oluşturulmasında her zaman beton kullanılmaz. Zemin bazen betonun yerine mıcır, çakıl veya kumdan oluşturulan katman şeklinde yapılır. Bu şekilde daha sonra üzerinde demir karkas montajı yapılması ve binanın temeli için düz bir saha oluşturulması sağlanır. Beton zeminde, tasarım parametreleri çerçevesinde herhangi bir değişikliğin olması, yapının rijitlik değerleri, inşa edilmekte olan binanın stabilitesini hiçbir şekilde etkilemez. Nükleer santralin bina ve yapılarının inşası için zeminin uygunluğu, bir dizi zemin araştırma çalışmaları sonucunda teyit edilmiştir."
yenicag-akkuyu17.jpg
"AKKUYU NGS'DEKİ BÜTÜNÇ ÇALIŞMALAR DENETİM ALTINDA YÜRÜTÜLMEKTEDİR"
Açıklamada, Akkuyu NGS inşaat sahasındaki bütün çalışmaların, Türk, Rus ve uluslararası kalite ile güvenlik düzenlemeleri doğrultusunda Akkuyu Nükleer AŞ, yüklenici şirketler, Fransız mühendislik grubu Assystem gibi bağımsız denetim kuruluşları ve Nükleer Düzenleme Kurumu tarafından gerçekleştirilen çok basamaklı ve sürekli denetimler altında yürütüldüğü belirtildi.
yenicag-akkuyu18.jpg
Zeminden çıkan suyun tahliyesiyle ilgili iddialara da değinilen açıklamada, şu bilgiler verildi:
"Zeminden suyun çıktığı görüntüler de inşaat çalışmaları esnasında yapılan, olağan su tahliye işlemlerini göstermektedir. Yer altı su seviyesinin yüksek olması ve bu suyun temel çukuru oluşturma veya temel beton döküm çalışmaları için engel teşkil etmesi gibi durumlarda inşaat sahasında geçici olarak zeminin kurutulmasına yönelik bir dizi işlem gerçekleştirilir. Bu işlemler, temel yapısı için su yalıtımı aşamasına geçilinceye ve yer altı su seviyesinin üzerine çıkılıncaya kadar devam eder. Bu amaçla, inşaat çalışmalarının yürütüldüğü alanlarda, pompalar yardımıyla biriken suyun tahliye edilmesi amacıyla suyun birikeceği pompa çukurları açılır. Görüntülerde yer alan ve zeminden su çıkışı olarak gösterilen bölümlerde tam olarak bu çalışmalara aittir. Su seviyesinin düşürülmesi amacıyla kullanılan oluklar, pompa çukurları, su toplama kuyuları, benzeri araç ve gereçler, iş teçhizatı ve makinelerinin çalışmasıyla bitişik bulunan binaların inşası ve kullanılması için engel teşkil etmeyecek şekilde tesis edilir. Sadece inşaat aşamasında yürütülen çalışmaların ana nedeni Akkuyu NGS sahasında ayrıca drenaj sistemlerinin inşa edilmesinden ibarettir. Bu sistem sayesinde yer altı su seviyesinin düşürülmesi ve yağmur sularının bina ve yapılardan uzaklaştırılması sağlanacaktır."
yenicag-akkuyu19.jpg
TÜRKİYE’NİN İLK NÜKLEER GÜÇ SANTRALİ
Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali olacak Akkuyu NGS'ye ilişkin anlaşma, Rusya ile 2010'da imzalanmıştı. Akkuyu'da yapılacak santral, 4 reaktörden oluşacak ve toplam 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip olacak.
yenicag-akkuyu10.jpgyenicag-akkuyu8.jpgyenicag-akkuyu9.jpg

Kaynak: Yeniçağ

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.