ELVİN ABDURAHMANLI yazdı: Dağlık Karabağ sorunu: "Azerbaycan'ın Haklı Davasına Karşı Terörizm Destekli Ermenistan.."

BURSA ARENA / Haber Merkezi

Ermenistan Azerbaycan Sorunu ilk olarak 1989 yılında başladı. 1989 yılında Ermenistan kendi halkını Dağlık Karabağ bölgesine göç ettirme politikasını başlattı. Diğer taraftan ise Ermeni ordusu 1989'da Karabağ'a ilk saldırısını gerçekleştirdi. 1989'da Ermenistan askeri ordusunu Karabağ'a gönderdi. 1991 yılına gelindiğinde Ermenistan, Azerbaycanlı sivilleri katletti.

Polihistory.pa Magazine Nagorno-Karabakh

1992 yılının 26 Şubat tarihinde Ermeni ordusu Hocalı şehrinde Azerbaycanlı sivillere karşı soykırım yaptı. Bu soykırımdan Bir yıl sonra 30 Nisan 1993'te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dört kararname çıkardı ve Dağlık Karabağ'ı Azerbaycan toprağı olarak ilan etti. Ermenistan devleti 30 yıldır Dağlık Karabağ'ı ve Azerbaycan'ın 7 şehrini işgal etmeye devam ediyor. Azerbaycan topraklarının %20'sinin Ermenistan tarafından işgal edilmesi sonucunda iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler 1993 yılından beri kopmuştur. Azerbaycan, 1990'larda işgal edilen eski Azerbaycan gibi görünmemektedir. Bugün ordu Azerbaycan, Kafkasya'nın en güçlü ordularından biridir.

Polihistory.pa Magazine Nagorno-Karabakh

27 Eylül 2020'de tarihinde Ermenistan, Azerbaycan'ın sivil nüfusuna yönelik saldırı başlattı. Tecavüzkar Ermenistan devleti, Azerbaycanlı sivillere yönelik bombalı saldırısına günümüzde de devam etmektedir. Ermenistan devleti, Azerbaycan'ın sivil yerleşim yerleri olan Gence, Mingeçevir, Terter, Beyleqan, Ağdam, Ağcabedi, Beylagan, Xızı, Abşeron, Goranboy, Yevlax, Berde, şehirlerini bombalamaktadır. Ermeni ordusu 2 Azerbaycanlı çocuğu öldürdü ve bir çocuk yaralandı. Ermeni ordusu, terör örgütü PKK, PYD, IŞİD, ASALA üyelerini davet etti ve Ermenistan, bu terör örgütleri ile Dağlık Karabağ'da Azerbaycanlı sivilleri ve askerleri öldürmeye devam etmektedir. Terör örgütü ASALA ve PKK üyeleri, Ermeni ordusuna destek vermek için Lübnan'dan İran üzerinden getirildi. Ermenistan terör örgütleri ile ortak hareket eden bir devlettir ve dünya bu gerçek karşısında sessizdir. Dağlık Karabağ'ın sözde Cumhurbaşkanı Arayik Harutyunyan, Rus medyasında şu sözleri kullandı:

Biz Ermeniler Azerbaycan'ın sivil nüfusunu bilinçli ve gönüllü olarak bombalıyoruz çünkü Azerbaycan halkının korku içinde yaşamasını istiyoruz!

Vagarşak Arutunyan, Vice President of Armenia

.

Diğer bir açıklama ise Ermenistan Cumhurbaşkanı yardımcı Vagarşak Arutunyan Rusya devlet televizyonuna açıklamasında bilerek ve isteyerek Azerbaycanlı sivilleri öldürdüklerini itiraf etti. Bu açıklamalar Ermenistan'ın uluslararası hukuku göz ardı ederek bölgede güvenliği ve barışı tehdit ettiğinin açık bir göstergesidir.

.

Polihistory.pa Magazine Nagorno-Karabakh

.

Ermeni devleti, Avrupa Güvenlik ve İş birliği Teşkilatı'nın Madrid ilkelerini ve Birleşmiş Milletler Kararlarını görmezden gelmektedir. Ermenistan, Azerbaycan'da yaşayan sivil nüfusa yönelik saldırısını durdurmalı ve Birleşmiş Milletlerin 4 kararnamesi olan: 822, 853, 874, 884 kararnamelerine uygun olarak Dağlık Karabağ'daki Ermeni işgaline son vermelidir.

Polihistory.pa Magazine Nagorno-Karabakh

Kafkasya'ya hâkim olan Rusya, Azerbaycan'daki ekonomik ve savunma gelişiminin farkındadır ve bu nedenle her iki tarafa karşı dengeli bir politika izlemektedir. 27 Eylül-9 Ekim tarihleri arasında Azerbaycan ordusu Cebrayıl şehrini, Ağdere ve Fuzuli şehrine bağlı Karxulu, Şükürbeyli, Çereken, Daşkesen, Horovlu, Decal, Mahmudlu, Ceferabad, Yuxarı Maralyan, Şeybey, Quycağ, Mehdili, Çaxırlı, Talış köyü, Aşağı Abdurrehmanlı, Yukarı Abdurrahmanlı, Sugovuşan, Qaraxanbeyli, Büyük Mercanlı, Nüzgar, Murovdağ zirvesi, Horadiz köyü, Sur köyü, Çaylı, Yuxarı Güzdek, Görezilli, Qaracallı, Süleymanlı, Hadrut kasabası, Efendiler köylerini Ermenistan işgalinden kurtarmıştır. Ermenistan geri adım atmak için anlaşma için Moskovadan yardım istemeye yöneldi. 9 Ekim 2020 tarihinde Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Moskovada bir araya geldi. Bu görüş Rusya Dışişleri Bakanının katılımıyla kapalı şekilde 11 saat sürdü.

11 saat süren görüşme sonucunda Rusya Dışişleri bakanı Lavrov Azerbaycan ve Ermenistan arasında anlaşmaya varıldığını ve ateşkes konusunda iki tarafında anlaştığını belirtti. Anlaşmada 4 konuyu içermektedir.

Dağlık Karabağ Ateşkes Anlaşması 9 Ekim 2020

  1. 10 Ekim 2020 tarihinde 12:00-da ateşkes süresi başlamalı.
  2. Sülh yapılması konusunda diplomasi görüşmeleri tekrar başlayacak.
  3. Ateşkes anlaşması başladığı saatten itibaren iki taraf cesetlerin ve esirlerin değişime başlaması gerekmektedir.
  4. Ateşkes anlaşması konusunda ilave maddeler kısa zaman içerisinde taraflarca belirlenecektir.  

11 Ekim gecesi Ermenistan ordusu Azerbaycan’ın siviller yaşayan Gence şehrini bombaladı ve uluslararası hukuku hiçe sayarak ateşkes anlaşmasını bozdu. Ermenistan’ın Gence şehrine bombalı saldırısı sonucu 10 Azerbaycan’lı sivil hayatını kabetti. Ermenistan’ın bu saldırısı Hocalı soykırımından sonra Azerbaycan’lı sivillere yönelik en büyük saldırısı olarak görüldü.

Ermenistan'ın Azerbaycan'ın sivil şehrine saldırısı / Armenia bombs the city of Ganja

27 Eylül- 15 Ekim tarihleri ​​arasında Ermeni ordusu 41 Azerbaycanlı sivili öldürdü, 205 sivili yaralandı. Ermenistan saldırısı sonucu yeniden onarılmaya ihtiyaç 1165 ev, 57 apartman ve 146 devlet kurumu binası mevcuttur. 14 Ekim 2020 tarihinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı sosyal medya açıklamasında Azerbaycan Ordusu tarafından Fuzuli şehrinin Qaradağlı, Xatunbulaq, Qarakollu, Xocavend şehrinin Bulutan, Melikcanlı, Kəmərtük, Təkə, Tağaser köyleri Ermeni işgalinden kurtarılmıştır. Fakat belirtilmesi gereken önemli bir husus ise Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ konusunda geri adım atmayacağı ön görülmektedir.

Azerbaijan Ministry of Internal Affairs / Azerbaijani cities attacked by the Armenian army

Armenia bombs the city of Ganja

Armenia bombs the city of Ganja

Yazan:

Azerbaycan Cumhuriyeti Diaspora Bakanlığı Karabakh is Azerbaycan Milli Platformunun Türkiye Koordinatörü

Dr. Adayı ELVİN ABDURAHMANLI  

[email protected]

*****

*****

*****

Nagorno-Karabakh conflict: Terrorism-backed Armenia against Azerbaijan's just cause

Armenia Azerbaijan Problem first started in 1989. In 1989, Armenia started the policy of immigrating its people to the Nagorno-Karabakh region. On the other hand, the Armenian army carried out its first attack on Karabakh in 1989. In 1989, he sent the Armenian military army to Karabakh. By 1991, Armenia massacred Azerbaijani civilians. On February 26, 1992, the Armenian army committed genocide against Azerbaijani civilians in the city of Khojaly. One year after this genocide, on 30 April 1993, the United Nations Security Council issued four decrees and declared Nagorno-Karabakh as Azerbaijani territory. The Armenian state continues to occupy Nagorno-Karabakh and 7 cities of Azerbaijan for 30 years. Diplomatic relations between the two countries have been severed since 1993 as a result of the occupation of 20% of Azerbaijani territory by Armenia. Azerbaijan does not look like former Azerbaijan occupied in the 1990s. Army today Azerbaijan is one of the strongest armies in the Caucasus.

On September 27, 2020, Armenia launched an attack on Azerbaijan's civilian population. The violent Armenian state continues its bomb attack on Azerbaijani civilians today. The Armenian state bombed the cities of Gence, Mingechevir, Terter, Beyleqan, Aghdam, Agcabedi, Beylagan, Xizi, Absheron, Goranboy, Yevlax, Berde, which are the civilian settlements of Azerbaijan. Armenian army killed 2 Azerbaijani children and one child was injured. The Armenian army invited members of the terrorist organization PKK, PYD, ISIS, ASALA, and Armenia continues to kill Azerbaijani civilians and soldiers in Nagorno-Karabakh with these terrorist organizations. Members of the terrorist organization ASALA and PKK were brought from Lebanon via Iran to support the Armenian army. Armenia is a state cooperating with terrorist organizations and the world is silent in the face of this reality. The so-called President of Nagorno-Karabakh, Arayik Harutyunyan, used the following words in the Russian media:

We Armenians consciously and voluntarily bomb the civilian population of Azerbaijan because we want the Azerbaijani people to live in fear!

In another statement, the Vice President of Armenia Vagarshak Arutunyan admitted to the Russian state television that they knowingly and willingly killed Azerbaijani civilians. These statements are a clear indication that Armenia is threatening security and peace in the region by ignoring international law. The Armenian state ignores the Madrid principles of the Organization for Security and Cooperation in Europe and the United Nations Resolutions. Armenia should stop its attack on the civilian population living in Azerbaijan and end the Armenian occupation in Nagorno-Karabakh in accordance with the 4 decrees of the United Nations: 822, 853, 874, 884. Russia, which dominates the Caucasus, is aware of the economic and defense development in Azerbaijan and therefore follows a balanced policy towards both sides. Between 27 September and 9 October, the Azerbaijani army built Jabrayil, Karxulu, Şükürbeyli, Çereken, Daşkesen, Horovlu, Decal, Mahmudlu, Ceferabad, Yuxarı Maralyan, Şeybey, Quyjak, Mahdili, Çaxırlı, Talysh village, Lower Abdurrehmanli, of Agdere and Fuzuli. Upper Abdurrahmanlı, Sugovuşan, Qaraxanbeyli, Büyük Mercanlı, N Rüzgar, Murovdağ summit, Horadiz village, Sur village, Çaylı, Yuxarı Güzdek, Görezilli, Qaracallı, Süleymanlı, Hadrut town, and Efendiler rescued their villages from Armenian occupation. To take a step back, Armenia turned to seek Moscow's help for the deal. On October 9, 2020, the Ministers of Foreign Affairs of Azerbaijan and Armenia met in Moscow. This view lasted 11 hours in closed form with the participation of the Russian Foreign Minister.

At the end of the 11-hour meeting, Russian Foreign Minister Lavrov stated that an agreement was reached between Azerbaijan and Armenia and that both sides agreed on a ceasefire. The agreement includes 4 issues.

1. The ceasefire period should begin at 12:00 on 10 October 2020.

2. Diplomacy talks on making a resolution will begin again.

3. From the time of the ceasefire agreement, the corpses and prisoners of the two parties should begin to change.

4. Additional articles regarding the ceasefire agreement will be determined by the parties in a short time. (Picture 1)

On the night of October 11, the Armenian army bombed the Azerbaijani civilian city of Ganja and broke the cease-fire agreement in disregard of international law. 10 Azerbaijani civilians lost their lives as a result of the bomb attack on the city of Ganja in Armenia. This attack on Armenia was seen as the biggest attack on Azerbaijani civilians after the Khojaly genocide. Between 27 September and 15 October, the Armenian army killed 41 Azerbaijani civilians, 205 civilians were injured. There are 1165 houses, 57 apartments, and 146 state institution buildings in need of repair as a result of the Armenian attack. On October 14, 2020, in the social media statement of the Azerbaijani President, the Azerbaijani Army for Fuzuli Qaradağlı, Xatunbulaq, Qarakollu, Xocavend de Bulutan, Melikcanlı, Kəmərtük, Təkə, Tağaser has now been rescued from the Armenian occupation. However, an important point to be stated is that Azerbaijan will not back down on the Nagorno-Karabakh issue.

Azerbaijan Republic Ministry of Diaspora Nagorno-Karabakh, Turkey Coordinator of the Azerbaijan National Platform and expert in international intelligence:

Dr. Candidate Elvin ABDURAHMANLI

[email protected]

*****

*****

*****

Conflicto de Nagorno-Karabaj: Armenia respaldada por el terrorismo contra la justa causa de Azerbaiyán

Armenia Azerbaiyán El problema comenzó en 1989. En 1989, Armenia inició la política de emigrar a su población a la región de Nagorno-Karabaj. Por otro lado, el ejército armenio llevó a cabo su primer ataque contra Karabaj en 1989. En 1989, envió al ejército militar armenio a Karabaj. En 1991, Armenia masacró a civiles azerbaiyanos. El 26 de febrero de 1992, el ejército armenio cometió un genocidio contra civiles azerbaiyanos en la ciudad de Khojaly. Un año después de este genocidio, el 30 de abril de 1993, el Consejo de Seguridad de las Naciones Unidas emitió cuatro decretos y declaró a Nagorno-Karabaj como territorio azerbaiyano. El estado armenio continúa ocupando Nagorno-Karabaj y 7 ciudades de Azerbaiyán durante 30 años. Las relaciones diplomáticas entre los dos países se han roto desde 1993 como resultado de la ocupación del 20% del territorio azerbaiyano por parte de Armenia. Azerbaiyán no se parece al antiguo Azerbaiyán ocupado en la década de 1990. Ejército de hoy Azerbaiyán es uno de los ejércitos más fuertes del Cáucaso.

El 27 de septiembre de 2020, Armenia lanzó un ataque contra la población civil de Azerbaiyán. El violento estado armenio continúa hoy con su ataque con bomba contra civiles azerbaiyanos. El estado armenio bombardeó las ciudades de Gence, Mingechevir, Terter, Beyleqan, Aghdam, Agcabedi, Beylagan, Xizi, Absheron, Goranboy, Yevlax, Berde, que son los asentamientos civiles de Azerbaiyán. El ejército armenio mató a 2 niños azerbaiyanos y un niño resultó herido. El ejército armenio invitó a miembros de la organización terrorista PKK, PYD, ISIS, ASALA y Armenia sigue matando a civiles y soldados azerbaiyanos en Nagorno-Karabaj con estas organizaciones terroristas. Los miembros de la organización terrorista ASALA y PKK fueron traídos del Líbano a través de Irán para apoyar al ejército armenio. Armenia es un estado que coopera con organizaciones terroristas y el mundo guarda silencio ante esta realidad. El llamado presidente de Nagorno-Karabaj, Arayik Harutyunyan, utilizó las siguientes palabras en los medios de comunicación rusos:

¡Nosotros los armenios bombardeamos consciente y voluntariamente a la población civil de Azerbaiyán porque queremos que el pueblo azerbaiyano viva con miedo!

En otra declaración, el vicepresidente de Armenia, Vagarshak Arutunyan, admitió ante la televisión estatal rusa que mataron a sabiendas y voluntariamente a civiles azerbaiyanos. Estas declaraciones son una clara indicación de que Armenia está amenazando la seguridad y la paz en la región al ignorar el derecho internacional. El estado armenio ignora los principios de Madrid de la Organización para la Seguridad y la Cooperación en Europa y las Resoluciones de las Naciones Unidas. Armenia debe detener su ataque contra la población civil que vive en Azerbaiyán y poner fin a la ocupación armenia en Nagorno-Karabaj de acuerdo con los 4 decretos de las Naciones Unidas: 822, 853, 874, 884. Rusia, que domina el Cáucaso, es consciente del desarrollo económico y de defensa en Azerbaiyán y, por lo tanto, sigue una política equilibrada hacia ambas partes. Entre el 27 de septiembre y el 9 de octubre, el ejército azerbaiyano construyó Jabrayil, Karxulu, Şükürbeyli, Çereken, Daşkesen, Horovlu, Decal, Mahmudlu, Ceferabad, Yuxarı Maralyan, Şeybey, Quyjak, Mahdili, Çaxırlı, la aldea de Agderehmanzuli, Bajo Abdurreh. Upper Abdurrahmanlı, Sugovuşan, Qaraxanbeyli, Büyük Mercanlı, N Rüzgar, cumbre de Murovdağ, aldea de Horadiz, aldea de Sur, Çaylı, Yuxarı Güzdek, Görezilli, Qaracallı, Süleymanlı, la ciudad de Hadrutian rescatan de sus aldeas de Efendrutian. Para dar un paso atrás, Armenia buscó la ayuda de Moscú para el acuerdo. El 9 de octubre de 2020, los Ministros de Relaciones Exteriores de Azerbaiyán y Armenia se reunieron en Moscú. Esta vista duró 11 horas en forma cerrada con la participación del Ministro de Relaciones Exteriores de Rusia.

Al final de la reunión de 11 horas, el canciller ruso Lavrov afirmó que se llegó a un acuerdo entre Azerbaiyán y Armenia y que ambas partes acordaron un alto el fuego. El acuerdo incluye 4 cuestiones.

1.El período de alto el fuego debe comenzar a las 12:00 del 10 de octubre de 2020.

2. Se reanudarán las conversaciones de diplomacia para tomar una resolución.

3. Desde el momento del acuerdo de alto el fuego, los cadáveres y los prisioneros de las dos partes deberían comenzar a cambiar.

4. Los artículos adicionales sobre el acuerdo de alto el fuego serán determinados por las partes en poco tiempo (Imagen 1).

La noche del 11 de octubre, el ejército armenio bombardeó la ciudad civil azerbaiyana de Ganja y rompió el acuerdo de alto el fuego sin respetar el derecho internacional. Diez civiles azerbaiyanos perdieron la vida como resultado del ataque con bomba en la ciudad de Ganja en Armenia. Este ataque de Armenia fue visto como el mayor ataque contra civiles azerbaiyanos después del genocidio de Khojaly. Entre el 27 de septiembre y el 15 de octubre, el ejército armenio mató a 41 civiles azerbaiyanos y 205 civiles resultaron heridos. Hay 1165 casas, 57 apartamentos y 146 edificios de instituciones estatales que necesitan reparación como resultado del ataque armenio. El 14 de octubre de 2020, en la declaración en las redes sociales del presidente de Azerbaiyán, las aldeas de la ciudad de Fuzuli Qaradağlı, Xatunbulaq, Qarakollu, Xocavend Bulutan, Melikcanlı, Kəmərtük, Təkə, Tağaser fueron liberadas de la ocupación armenia. Sin embargo, un punto importante que se debe señalar es que se prevé que Azerbaiyán no retrocederá en la cuestión de Nagorno-Karabaj.

Ministerio de la Diáspora de la República de Azerbaiyán: Turquía en Karabaj es el Coordinador de la Plataforma Nacional de Azerbaiyán y Experto en Inteligencia Internacional:

Dr. Candidate Elvin ABDURAHMANLI

[email protected]

___________________________________________________________________________________

Kaynaklar / References:

https://mod.gov.az/az/news/dusmen-yasayis-menteqelerimizi-yeniden-atese-tutur-32730.html.

http://unscr.com/en/resolutions/822.

https://genprosecutor.gov.az/az.

https://azertag.az/en/xeber/Turkey_condemns_Armenian_attacks_on_Azerbaijan_039s_Ganja_city-1603593.

http://www.xinhuanet.com/english/2020-10/11/c_139432186.htm.

https://www.bbc.com/news/world-europe-54407436.

https://www.cnnturk.com/dunya/ermenistan-sinirinda-azerbaycanli-sivil-hayatini-kaybetti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
A. Şahiner 6 ay önce

Allah kardeşlerimizin yar ve yardımcısı olsun.