Fed faiz kararını açıkladı ve 2 yılda 6 faiz artışını öngördü

BURSA ARENA / Haber Merkezi

ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı. Fed piyasa aktörlerinin beklediği gibi varlık alımlarında azaltma patikasını hızlandırdı. Piyasanın merakla beklediği noktasal grafikten ise 2023 sonuna kadar en az 6 faiz artışı beklentisi çıktı. Fed Başkanı Powell açıklamasında, Fed'in tam istihdam hedefine ulaşmadan faizi artırabileceğini söyledi.

Fed küresel piyasaların odaklandığı faiz kararını açıkladı.

Fed piyasanın beklentilerini doğrultusunda politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı.

Noktasal grafikten 2022 için üç faiz artışı beklentisi çıktı. 2023 için de üç faiz artışı beklentisi belirlenirken 2024 için de 2 artış beklentisi öne çıktı.

Varlık alımında azaltım hızı ikiye katlanarak 30 milyar dolar olarak belirlendi. Buna göre Hazine kağıtları alımları aylık 20 milyar dolar, ipoteğe dayalı menkul kıymet alımları ise 10 milyar dolar azaltılacak.

Fed'in kararı oybirliği ile alındı.

Karar metninde enflasyonun pandemi ve tedarik zinciri sıkıntıları ile yükseldiği ifade edildi. Metinden enflasyonun geçici olduğu yönündeki ifadelerin de çıkarıldığı görüldü.

Metinde ekonominin görünüme yönelik devam eden risklerle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Ekonomik projeksiyonlar da yayımlandı

Fed ekonomiye ilişkin projeksiyonları da yayımladı. Buna göre Eylül ayında yüzde 5,9 olarak açıklanan 2021 büyüme beklentisi yüzde 5,5 seviyesine çekildi. 2022 büyüme beklentisi ise yüzde 3,8'den yüzde 4'e yükseltildi. 2023 büyüme tahmini yüzde 2,5'ten yüzde 2,2'ye düşürüldü.

İşsizlik beklentilerinde ise aşağı yönlü revizyonlar yapıldı. 2021 işsizlik beklentisi yüzde 4,8'den yüzde 4,3'e; 2022 işsizlik beklentisi de yüzde 3,8'den yüzde 3,5 seviyesine çekildi. 2023 beklentisi yüzde 3,5'te sabit kaldı.

Enflasyon beklentilerinde ise yukarı yönlü revizeler dikkat çekti. Buna göre 2021 PCE enflasyon beklentisi yüzde 4,2'den yüzde 5,3'e çıktı. 2022 için bu veriye ilişkin beklenti yüzde 2,2'den yüzde 2,6'ya yükseltildi.

Çekirdek PCE enflasyon beklentisi 2021 için yüzde 3,7'den yüzde 4,4'e; 2022 için yüzde 2,3'ten yüzde 2,7'ye 2023 için ise yüzde 2,2'den yüzde 2,3'e çıkarıldı.

Powell: Fed tam istihdam hedefine ulaşmadan faizi artırabilir

Powell toplantı sonrası yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Varlık alımlarının azaltımında hızı artırmaya karar verdik. Açıklayacağım üzere, ekonomik gelişmeler ve görünümdeki değişimler para politikasında değişikliği gerektirdi.

Ekonomik aktivite, bu yıl güçlü bir hızla genişlemeye devam etmekte ve toplam talep çok güçlü kalmaktadır.

Son dönemde hem Kovid-19 vakalarının artması ve Omikron varyantının gelmesiyle birlikte görünüme dair riskler oluşmuştur. Virüsün etkilerini ve arz tarafındaki kısıtlamaları düşündüğümüzde hızlı bir büyüme öngörüyoruz. Büyüme için bu yıl medyan tahmin 5,5, önümüzdeki yıl için ise yüzde 4 olarak belirlendi.

İş piyasası koşulları gelişiyor ve çalışana daha fazla ihtiyaç var. Maksimum istihdam tarafında güçlü adımlar atıyoruz. İstihdam artışı son aylarda güçlü. İşsizlik ise çok büyük oranda düştü. Son toplantımızdan beri 0,6’lık bir düşüş gösterdi. Fed tam istihdam hedefine ulaşmadan faizi artırabilir.

Bu arada ücretler hızlı bir şekilde artıyor. İşçi bulma sorununun daha ne kadar süreceği belli değil. Komite katılımcıları olarak, önümüzdeki dönemlerde iş piyasasının iyileşmeye devam etmesini bekliyoruz. İşsizlik oranı yılın sonu için medyan olarak 3,5’e düşmüştür.

Arz ve talep tarafındaki dengesizlikler, pandemi ve açılmalara bağlı olarak yüksek enflasyona etki etmeye devam etti. Virüs buna katkı sağlamaktadır. Bunun bir sonucu olarak enflasyon yüzde 2’lik hedefimizin çok üzerinde. Önümüzdeki yıl da yüksek ihtimalle bu şekilde kalmaya devam edecektir. Yüksek enflasyonu tetikleyen etmenler pandemiden kaynaklanmaktadır. Fiyat artışları bir çok mal ve hizmette görülmektedir.”

Powell söylem değiştirmişti

İki hafta önce Fed Başkanı Jerome Powell, bankanın tapering temposunu yükseltmeyi düşünebileceğini söyleyerek piyasa aktörlerini şaşırtmıştı.

Yüksek fiyatların Kovid-19 salgını kaynaklı arz ve talep dengesizliklerine bağlı olduğunu yineleyen Powell, "Son birkaç ayda fiyat artışları ekonomide çok daha geniş bir alana yayıldı, daha yüksek enflasyon riskinin arttığını düşünüyorum." demişti.

Powell, enflasyonun uzun süredir Fed'in yüzde 2 hedefinin çok üzerinde seyrettiğine işaret ederek, enflasyonun "geçici" olduğu değerlendirmesinin bir kenara bırakılmasının zamanı olduğunu söylemişti.

Fed'in araçlarını yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmediğinden emin olmak için kullanacaklarını vurgulayan Powell, yüksek enflasyonun gelecek yılın ortalarına kadar sürmesinin beklendiğini belirtmişti.

ABD'de enflasyon 39 yılın zirvesine çıkmıştı

ABD'de Kasım ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,8 artış kaydetmişti.

Söz konusu veri 1982'den bu yana en yüksek artışa işaret etmişti.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi TÜFE'nin yıllık bazda yüzde 6,8 artması yönündeydi.

Aylık bazda bakıldığında ise enflasyonun yüzde 0,8 olarak kaydedildiği görülmüştü.

Ankette enflasyonun bir önceki aya göre ise yüzde 0,7 olması bekleniyordu.

Çekirdek enflasyon göstergesi olan gıda ve enerji hariç enflasyon yıllık bazda yüzde 4,9 ile beklentilere paralel gerçekleşmişti. Aylık çekirdek enflasyon da yüzde 0,5 ile beklentiler doğrultusunda kaydedilmişti.

Bloomberg HT

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.