Milyonlarca banka müşterisi, nakit para kullanması gereken durumlarda tabir-i caizse desteler dolusu para taşımak mecburiyetinde olması ve yeni banknot talebine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) kulaklarını tamamen kapatması, hem bankaların hem de müşterilerin mağdur olmasına yol açmakta.

lirass.jpg

KURBAN BAYRAMI ÖNCESİNDE 20 BİN TL'YE YÜKSELTİLECEK

2024 yılının ilk ayında, nakit çekim konusunda meydana gelen mağduriyetleri giderebilmek amacıyla günlük para çekim limitini 10 bin TL'ye yükselten bankaların bu değişikliği, aradan geçen 5 aya yakın sürede enflasyon karşısında anlamını kaybetmiş durumda.

Milyonlarca vatandaş, acil harcamalarını tamamlamak için günlük limitin üzerinde para çekimi gerçekleştirirken, bankaların bu işlemlere uyguladığı fahiş komisyon oranları ise büyük bir para kaybına yol açıyor.

Özel bankalar, limit üzerine çıkılması halinde yapılacak 10 bin TL'lik çekim işlemleri için yaklaşık 210 TL komisyon tahsil ederken, bu duruma ilişkin şikayetlerin artması üzerine değişikliğe gidileceği öğrenildi.

Haziran ayı itibarıyla hayata geçmesi planlanan değişiklikte birçok özel bankanın, günlük para çekim limitini 20 bin liraya yükseltmesi bekleniyor. (halktv)