İskeçeli Türkler 10 Temmuz'da protesto yürüyüşü yapacaklar: "Sesimizi adaletsizliğe karşı yükseltiyoruz"

BURSA ARENA / Haber Merkezi

İskeçe Türk Birliğinin yeniden tescil başvurusunun Yunanistan Yargıtay’ı tarafından reddedilmesi nedeniyle birlikten bugün yapılan açıklamada, “Yıllarca süren haksızlığa ‘artık yeter’ diyoruz” ifadeleri kullanıldı. İskeçe Türk Birliği, tüm üyelerini, demokrasi ve insan haklarına saygı duyan herkesi, Batı Trakya Türk Azınlığına yönelik haksız tutumlar nedeniyle, 10 Temmuz 2021 tarihi saat 11:30’da barışçıl yürüyüşe davet etti.

Batı Trakya Türk Azınlığının en eski sivil toplum kuruluşlarından İskeçe Türk Birliği, Yunanistan Yargıtay’ı tarafından tescil başvurusunu reddedilmesi nedeniyle ortaya konan haksız tutumlara karşı basın açıklaması ve protesto gösterisi yapacak. 10 Temmuz 2021 tarihi saat 11:30’da karara itiraz eden herkesi İskeçe Türk Birliği önüne davet eden birlik, yaşanan haksızlıklara karşı durmak ve ses yükseltmek için çağrı yaptı.

İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ, BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞININ MARUZ KALDIĞI HAKSIZLIĞA KARŞI ÇAĞRI YAPTI

İsmindeki “Türk” ibaresinden dolayı 1983’te tabelası indirilen ve 1986’da mahkeme kararıyla yasaklanan İskeçe Türk Birliğinin, yeniden tescil başvurusu, iptal edilmesi ve Yunan hükumeti tarafından yapılan haksız tutumlara ilişkin 7 Temmuz 2021 tarihli açıklaması:

İskeçe Türk Birliği olarak, yıllarca sürdürdüğümüz hak arama mücadelesi çerçevesinde son temyiz başvurumuzun ve taleplerimizin geçtiğimiz günlerde Yargıtay (Arios Pagos) Mahkemesi tarafından reddedilmesi toplumumuzu büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Uzun yıllardır süren haklı taleplerimizin, ülkenin Yüksek Mahkemesi tarafından defalarca reddedilmesi ve Yunanistan’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden kaynaklanan taahhütlere uymayı reddetmesi göz önüne alındığında, demokratik değerler ve insan haklarına saygıdan ciddi anlamda sapma olduğunu ortaya koymaktır.

İnanç, cinsiyet, milli bilinç ve köken, ten rengi, dil vb. farklılıklara saygı gösterilmesinin gerektiğini hatırlatırız. Her insanın bireysel veya toplu olarak kullandığı ve ilgili tüm uluslararası anlaşmalarla korunan evrensel haklar şüphesiz ki evrensel değerlerin bir parçasıdır. Yıllar önce ülkemiz tarafından kabul edilen ve yarım asırdan fazla bir süre boyunca resmi ve yasal bir şekilde faaliyet gösteren İskeçe Türk Birliği’nin daha sonra dayanaksız bazı gerekçelerle ismindeki “Türk” kelimesinden dolayı mahkemeler tarafından hakkında kapatma kararı verilerek, resmiyeti elinden alınmıştır. Tüm demokratik ve yasal haklarını barışçıl bir şekilde kullanan İskeçe Türk Birliği’nin son 13 yıldır meşruiyet ve tanınma arayışı içinde olduğunu ve bu çerçevede hak arama mücadelesini sürdürdüğünü de hatırlatırız.

Aynı zamanda, ülkemizin Anayasası ve onu bağlayan uluslararası sözleşmeler ve antlaşmalar tarafından tanınan herhangi hakları barışçıl ve demokratik bir şekilde talep etmekten, adalet tecelli edeceği ve haklılığımızın kabul göreceği güne kadar vazgeçmeyeceğimizi tüm kamuoyuna beyan ederiz.

Tüm bunları dikkate alarak, İskeçe Türk Birliği’nin haklı taleplerinin reddedildiği, AİHM kararlarının uygulanmaması ve Batı Trakya Türk Azınlığı’nın maruz kaldığı haksızlığa karşı tepkimizi dile getirmek amacıyla 10 Temmuz Cumartesi günü saat 11:30’da İskeçe Türk Birliği önünden başlayacak ve şehir meydanına kadar yapılacak barışçıl yürüyüş ve burada yapılacak konuşmalardan sonra bir süreliğine oturma eylemi gerçekleştirilecektir.

İskeçe Türk Birliği’nin tüm üyelerini, demokrasi ve insan haklarına saygı duyan herkesi, azınlığımızı hedef alan haksızlıklara karşı haklı taleplerimizi savunan tüm vatandaşları düzenlenecek demokratik eyleme katılmaya ve adaletsizliğe karşı sesimizi yükseltmeye davet ediyoruz.

10 TEMMUZ CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 11:30’DA İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ ÖNÜNDE BULUŞUYORUZ VE YILLARCA SÜREN HAKSIZLIĞA “ARTIK YETER” DİYORUZ!…”

QHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.