El Kaide lideri Eymen El-Zevahiri, hafta sonu CIA’in Afganistan’da insansız hava aracı ile düzenlediği saldırıda öldürüldü. ABD Başkanı Joe Biden, televizyonlardan canlı yayınlanan konuşmasında, "Adalet yerini buldu ve bu terörist lider artık yok" dedi.

Haberi ilk olarak Associated Press haber ajansı duyurdu.

New York Times, Washington Post ve CNN'in de aralarında bulunduğu ABD merkezli basın kuruluşları da isimlerini belirtmedikleri kaynaklara dayanarak Zevahiri'nin öldürüldüğünü bildirdi.

Daha sonra ABD Başkanı Biden, kameraların karşısına geçti ve canlı yayınlanan konuşmasında Zevahiri'nin Afganistan'da öldürüldüğünü doğruladı.

Konuşmasında operasyonun detaylarına da yer veren Biden, "Başkan Bush, Obama ve Trump dönemlerinde bıkıp usanmadan Zevahiri’yi aradıktan sonra, istihbarat ekibimiz bu yılın başlarında Zevahiri’nin yerini tespit etti. Aile üyeleriyle yeniden bir araya gelmek için Kabil'in merkezine taşınmıştı" dedi.

Biden konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu görev dikkatle planlandı, diğer sivillere zarar verme riskini titizlikle en aza indirdi ve bir hafta önce, koşulların uygun olduğu söylendikten sonra, onun işini bitirmek için son onayı verdim ve görev başarılı oldu."

Biden, operasyonda aile üyelerine zarar gelmediğini ve sivil can kaybı yaşanmadığını da sözlerine ekledi.

2011'de ABD güçlerinin Usame bin Ladin'i öldürmesinin ardından El Kaide’nin başına Zevahiri geçti. Zevahiri, yaklaşık 3.000 sivili öldüren 11 Eylül 2001 saldırılarının beyni olmakla suçlanıyor.

Uluslararası haber ajanslarına konuşan üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, Zevahiri'nin Kabil'de bir evin balkonunda bir insansız hava aracı saldırısında öldürüldüğünü söyledi.

Sahada Amerikan askerlerinin olmadığını sözlerine ekleyen yetkili, Zevahiri'nin Afganistan'daki varlığının, Taliban'ın 2020'de Doha'da ABD ile imzaladığı ve ABD'nin Afganistan'dan çekilmesinin yolunu açan anlaşmanın "açık bir ihlâli" olduğunu kaydetti.

Biden'ın konuşmasından önce bir Taliban sözcüsü, Pazar günü Kabil'in bir yerleşim bölgesinde bir ABD insansız hava aracı saldırısının gerçekleştiğini bildirmişti.

Bunu, uluslararası ilkelerin açık bir ihlali olarak nitelendirdi.

Sözcü, "Bu tür eylemler son 20 yılın başarısız deneyimlerinin tekrarıdır ve ABD’nin, Afganistan’ın ve bölgenin çıkarlarına ters düşmektedir” dedi.

Zevahiri

KAYNAK,REUTERS

Zevahiri, Usama bin Ladin'den (solda) sonra El Kaide'nin başına geçti