BM: “Türkiye’de Her 28 Kişiden Biri Mülteci”

BURSA ARENA / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği (UNHCR), mültecilerle ilgili yayınladığı “Küresel Eğilimler 2021” raporunda, 2021 yılı sonu itibarıyla dünyada yerlerinden edilen kişi sayısının 89,3 milyona ulaştığını açıkladı.

2022 yılının ilk beş ayında yerlerinden edilen mülteci sayılarıyla birlikte, dünyada en az 100 milyon kişinin bu sorunu yaşadığı bildirildi. Dünyada en fazla sayıda mülteci bulunan ülkenin 3,8 milyon mülteci barındıran Türkiye olduğu açıklandı. Türkiye’deki her 28 kişiden birinin mülteci olduğu kaydedildi.

BM Mülteci Yüksek Komiseri Filippo Grandi, uluslararası toplumun bu insanlık trajedisine çözüm bulmak, çatışmaları sonlandırmak ve kalıcı çözümler yaratmak için biraraya gelmemesi halinde yerlerinden edilen mülteci sayısının korkunç bir artış göstererek devam edeceğini belirtti. Grandi, “Son on yılda sayılar tırmanarak arttı. Bugün dünyadaki her 78 kişiden biri yerinden edilmiş durumda. Savaş, çatışmalar, insan hakları ihlalleri, iklim değişikliği ve bir gıda krizi yaşarsanız yerinden edilen insanların sayısı artar. Eğilimin daha da artacağını tahmin ediyoruz. Oldukça büyük sayılara ulaşılabilir” dedi.

“Küresel Eğilimler” raporuna göre, 2021 sonunda savaş, şiddet, zulüm ve insan hakları ihlalleri nedeniyle yerinden edilenlerin sayısı 89,3 milyon kişi olarak kayda geçti.

Raporda, geçen yılki hızlı artışa, alevlenen çok sayıda yeni çatışmaların neden olduğu, son sayılardaki artışın 2020'den yüzde 8, on yıl önceki sayının da iki katından fazla olduğu belirtildi.

Raporda yer alan bazı verilere göre:

• Toplam nüfusu 850 milyon olan 23 ülke, orta veya yüksek yoğunluklu çatışmalarla karşı karşıya.

• Geçen yıl dünya çapında yerinden edilen 89,3 milyonun 27,1 milyonu, mülteci konumuna düştü. 21,3 milyon kişi BM Mülteci Yüksek Komiserliği, 5,8 milyon Filistinli mülteci de BM Yardım ve Çalışma Dairesi'nin koruması altında.

• 4,4 milyon Venezuelalı, ülkelerini ekonomik ve siyasi kriz nedeniyle terk etmek zorunda kaldı.

• Mültecilere ev sahipliği yapanlar daha çok düşük ve orta gelirli ülkeler. Bu ülkeler dünyadaki her beş mültecinin dördünden fazlasına ev sahipliği yapıyor.

• Düşük ve orta gelirli ülkeler, mültecilerin yüzde 83'üne, en az gelişmiş ülkeler mültecilerin yüzde 27'sine ev sahipliği yapıyor.

• Mültecilerin yüzde 72'si komşu ülkelere sığındı.

• 3,8 milyon mülteci ile sınırları içinde en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke Türkiye. Türkiye'yi 1,8 milyon mülteciyle Kolombiya, 1,5 milyon mülteciyle Uganda ve Pakistan ve 1,3 milyon mülteciyle Almanya takip ediyor.

• 5,3 milyon ülke içinde yerinden edilmiş insan ve 429 bin 300 mülteci dahil olmak üzere 5,7 milyon yerinden edilmiş insan, 2021'de daha önce yaşadıkları bölgelerine ya da kendi ülkelerine geri döndü.

• 2021 yılında 4,6 milyon kişi, farklı ülkelerden siyasi sığınma talebinde bulundu. Gelişmiş ülkeler, siyasi sığınma talep eden mültecilerin yüzde 27’sine siyasi sığınma hakkı tanıdı.

VOA / New York

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.