Şu noktaya dikkat:

Bugüne kadar iktidarları mutfaklardaki yangın alaşağı etmiştir. Geçim derdi, yoksulluk ve pahalılık eninde sonunda iktidarların sonunu getirir. Yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da bazı medya kuruluşları Türkiye’yi ve ekonomik gidişi analiz ediyor ve kamuoyu ile paylaşıyor.

Bizi takip eden okurlarımız anımsayacaklardır.

Mutfaklardaki yangının her geçen gün daha da hızlandığını sıkça dile getirdik. Bugüne baktığımızda pahalılık ve yangının devam ettiğini görmekteyiz. Tabandaki rahatsızlıklar iktidara oy verenlere de sıçramış görünüyor.

Ekonomide sıkıntılar var. Bu durum Cumhurbaşkanı Erdoğan’a nasıl yansıyacak? 2023 seçimlerine kadar beklenen iyileşme gerçekleşmezse sonuç ne olur? Bunları şimdiden tahmin etmek güç ama, yansımaların olumsuz olabileceği de görülmeye başlandı.

Memur, emekli ve işçilerin de geçim sıkıntısının her geçen gün daha da büyüdüğü görülüyor. Temel harcama maddelerine art arda gelen zamlarin ise deliği daha da büyüttüğü görülüyor.

Muhalefet sokaklarda. Esnaf dinlemeleri sürüyor. Halinden şikâyet etmeyen yok gibi. Hemen herkes çözüm bekliyor. Artan masrafları karşılayamayanların sayısının da hızla arttığını görmekteyiz.

Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili kapsamlı bir analiz-haber hazırlayan Financial Times “Ekonomik gerileme, Erdoğan’a desteği tüm zamanların en düşük seviyesine getirdi” başlığının kullanıldığı haberde, “Cumhurbaşkanı’nın çok fazla inşaat yaptırması, atalarının toprağında bile tepki çekti” denildi.

İkizdere’ye giden Financial Times muhabiri Ayla Jean Yackley imzalı haberde, açıklama yapan bazı Rizeliler, son yıllarda inşa edilen baraj, otoyol, tünellerin bölgedeki su akışını engellediğini ve tarım ve hayvancılığa büyük zarar verdiğini söyledi. Gazete, “Bir taş ocağı inşa edilmesi planları kırılma noktası oldu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek azalmaya başladı. Yol açmak için dinamitler patlatıldı ve yaklaşık 1 milyon ağaç kesilecek. Çevreci gruplar kullanılan patlayıcılar sebebiyle bölgede üretilen sebzelerin bozulacağını ve bölgedeki biyo çeşitliliğin azalacağını söylüyor” ifadesine yer verdi.

Gazeteye konuşan Hediye Baş isimli bir Rizeli’nin şu açıklamaları bir gerçeğin de yansımasıdır:

“Erdoğan, burada hepimizin oyunu aldığı için muhtemelen sunduğu her projeye destek çıkılacağını düşünüyor. Fakat ben ona artık oy vermeyeceğim. Köydeki kimse bu projelerde yer almıyor. Onlar sadece gelir kapımız bu vadileri elimizden alıyor.”


Financial Times, Cumhurbaşkanı’nın en kuvvetli olduğu bölgelerden birinde nadir görülen bu protesto, ülke genelinde Adalet ve Kalkına Partisi’ne verilen desteğin azaldığını gösteriyor. Enflasyon son 4 yılın çoğunda çift haneli oldu ve işsizlik de yüzde 14 seviyelerinde. Erdoğan 20 yıldır Türkiye siyasetini domine etti, gayri safi milli hasılayı üç katına çıkararak milyonlarca insanı yoksulluktan kurtardı. Fakat son yıllarda dramatik bir şekilde gücünü sağlamlaştırma çalışmaları siyasi süreksizlikle birleşince, ülkenin ekonomisi etkilendi” ifadesini kullandı.


Rize’de Erdoğan’ın bir kahraman gibi görüldüğünü ve hem reklam panolarında “Erdoğan’ın memleketine hoş geldiniz” yazan pankartların olduğu hem de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin olduğunu yazan Financial Times muhabiri, 2018’deki seçimlerde oyların yüzde 79’unu aldı. Fakat burada bile muhalifler seslerini yükseltmeye başladı. Bölgenin meşhur balının üretimi çok keskin bir şekilde düştü ve Karadeniz’deki aşırı yapılaşmanın bölgede yaşanan ölümcül toprak kayması ve sellere sebep olduğu düşünülüyor” yorumunu yaptı.

Özetleyelim:

Bugüne kadar Rize’yi kalesi olarak gören Erdoğan’a memleketinden de tepkilerin gelmeye başlaması düşündürücüdür. Bu da Erdoğan’a desteğin azaldığını açık biçimde gösteriyor.

Demek ki bir şeyler yanlış gidiyor. Bu yanlışların görülüp düzeltilmesi gerektiğini unutmayalım. Önümüzdeki seçimler öyle kolaylıkla atlatılacak gibi görünmüyor.

2023 yılında seçim var. Muhalefetin erken seçim istemesine karşılık iktidar buna yanaşmıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletvekillerinin, il ve ilçe başkanlarının kapı kapı dolaşmasını istedi. Ancak, bu dolaşma ve dert dinleme olumlu bir sonuç verir mi?

[email protected]

www.facebook.com/necdet.buluz

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.