Eski yılı geride bıraktık yeni yıla “merhaba” dedik. Geçtiğimiz yıl içinde çeşitli kamuoyu araştırma şirketleri “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu ile nabız yokladı. Çıkan sonuçlar iktidardaki Cumhur İttifakı ile muhalefet cephesindeki Millet İttifakı’nın çoğunluk oyunu alamadığı görüldü.

Özeti şu:

İktidar partisi kan kaybediyor. AK Parti’nn oylarında uzun zamandır bir erinein olduğu da çeşitli araştırma gruplarınca açıklandı. Ancak, muhalefet de beklenen oyu alamıyor. Oylar neredeyse ortada. Bunun için yazımızın başlığını “bıçak sırtı” diye attık. Her zamanki gibi “kararsızlar” yine kilit noktada bulunuyor.

2020 yılına veda ederken yılın son anketi yapıldı. Çıkan sonuçlar da daha öncekilerden pek farklı görülmüyor.

Yapılan araştırma sonuçlarında AK Parti %33,6 oy alırken ana muhalefet partisi CHP’nin oy oranı %27, 3’te kalıyor.

İYİ Parti’nin oy oranı %12,7 olurken, MHP’nin oy oranı %10’da kalıyor. HDP’nin oy oranı ise %9 oranında görünüyor.

Daha önce yazmıştık:

İYİ Parti halkın nabzını tutuyor. İşçinin esnafın ve sokaktaki adamın derdini dinliyor. Puan kazanıyor. Genel Başkan Akşener, teşkilatına talimat verdi ve kimse oturmayacak. Yurda dağılacak.

Geçmişte Süleyman Demirel de aynı sitemi uygulardı. Halka gider, mitingler yapar “Düşün peşime” derdi. Umut verirdi.

Televizyonların, gazetelerin kendilerine yer vermemesini önemsemez “Biz milletin içinden çıktık, bizim muhatabımız da millettir” derdi.

Akşener de aynı yoldan gidiyor.

Son günlerde Babacan ve Davutoğlu’nun da aynı yolu izlemeye başladığını görüyoruz.

Doğrusu da budur. Milletten asla kopmayacaksınız. Milletin istediğinin de bu olduğunu unutmamak gerekiyor.

Eğer DEVA ve Gelecek Partileri oylarını artırmayı sürdürürlerse Millet İttifakı içinde yer alabilirler. Böylece Millet İttifakı’nın oyları öne çıkabilir. HDP’nin tavrının da seçimde etkili olabileceğini söylemliyiz.

Bir de şu var:

Yeni kuşak yeniliklere açık. İşsizlik ve pahalılık da seçimde etkili olacak. Her 3 üniversiteliden birinin işsiz olduğu bir ortamda genel seçimin kolay geçmeyeceği de görülüyor.

AK Parti içinde bazı sıkıntıların varlığından söz ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milletten koptuğu söylentilerini de dikkate almak gerektiği görüşündeyiz.

Şu noktaya dikkat:

Ali Babacan’ın DEVA Partisi atak yapmış durumda. Daha önce %1 bile oy oranı olmayan DEVA’nın şimdi oy oranı %2, 6’ya çıkıyor. Davutoğlu’nun Gelecek Partisi’nin oyunda da bir artış var ve Gelecek Partisi de atakla oyunu %2,3’e yükseltiyor.

Bunun anlamı şu:
Seçmen yeni arayışlar içinde. Eğer yeni kurulan partiler iyi bir program uygular, umut verebilirlerse ilk seçimde kilit rol oynayabilirler. Genç seçmenin ve kararsızların oyları da seçimde belirleyici olacaktır.

Özetleyelim:

Muhalif kanat aylardır “Hodri meydan erken genel seçime gidelim” çağrılarını yineliyor. Erdoğan’ı ve AK Parti’yi sıkıştırıyor.

Erdoğan kazanamayacağı bir seçime girmez. Bunun için de “Erken genel seçim” isteklerine şimdilik sırtını dönüyor.

Erdoğan’ı ve partisini en çok zorlayan ki önemli konu var. Birincisi işsizliğin giderek artması, ikincisi de pahalılık ve önlenemeyen enflasyondur. İç ve dış sorunlar yumağının da giderek arttığını görmekteyiz.

Ancak, muhalefet cephesinde de bir silkeleniş, bir canlanma, ilerisi için umut verici bir gelişmenin olmaması da düşündürücüdür.

Bugün AK Parti oy kaybediyorsa bunun nedeni muhalefet değil, ülkenin iyi yönetilmemesidir. Bu konuda geçtiğimiz günlerde yazdığımız yazılarda nedenlerine değinmiştik, yinelemiyoruz.

Hiç kuşkusuz seçimler zamanında yapılırsa önümüzde daha çok zaman var. Bu zaman içinde ne gibi gelişmeler olur, köprülerin altından ne sular akar bunu şimdiden tahmin edemeyiz. Bekleyip göreceğiz.

.

[email protected]

www.facebook.com/necdet.buluz

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.