Türkiye'de 28-30 Temmuz tarihleri arasında 24 ilde 80'den fazla orman yangını çıktı. 70'den fazla orman yangını kontrol altına alındı, bazı noktalarda ise yangın söndürme çalışmaları devam ediyor. Yangınlarda 4 kişi hayatını kaybetti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Cuma gecesi itibarıyla ülke çapındaki orman yangınlarından 74'ünün kontrol altına alındığını, 11'inin ise devam ettiğini açıkladı.

Pakdemirli'nin Twitter hesabından paylaştığı bilgilere göre, Adana, Osmaniye, Antalya, Mersin ve Muğla'da yangın söndürme çalışmaları devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada orman yangınlarının nasıl çıktığına ilişkin "soruşturmanın devam ettiğini" açıkladı.

Türk Hava Kurumu'nun (THK) uçaklarıyla ilgili tartışmalara da değinen Erdoğan, "THK'nın elinde buralarda rahatlıkla kullanılabilecek uçak falan yok" dedi.

Erdoğan, "THK uçakları varmış da, neye göre söylüyorsun bunu? THK'nın elinde buralarda rahat kullanılabilecek uçak falan yok. Bunlar uyduruyorlar" diye konuştu.

Erdoğan, Cuma namazı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Ülkemizin değişik yerlerinde eş zamanlı çıkan yangınlarla ilgili soruşturma yoğun bir şekilde devam ediyor. Burada acaba herhangi bir suikast, bu tür şeyler var mı yok mu, bunların üzerinde duruluyor. İçişleri Bakanlığımızın yoğun çalışmaları var, istihbarat örgütlerimizin yoğun çalışmaları var. Boş verip geçilecek iş değil."

Erdoğan, yangınlarla mücadele çalışmalarına ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"Burada 45 fonksiyonel helikopterle çalışıyoruz. Bugün itibariyle uçak sayımız 5-6'ya çıkmış durumda. Rusya'dan, Ukrayna'dan aldığımız uçaklar var. Azerbaycan da amfibik uçağını gönderecek. Bununla birlikte 6-7 uçak olacak."

Orman yangınlarının nedenleri ve müdahalelerle ilgili tartışmalara değinen Erdoğan, "Burada bile siyaset, burada bile spekülasyonlar, maalesef siyasi partilerin yaklaşım tarzları gerçekten üzüntü verici. Bütün imkanlarımızı seferber ettik. Dünyada sayılı itfaiye örgütlerinden birine biz sahibiz. THK uçakları varmış da, neye göre söylüyorsun bunu? THK'nın elinde buralarda rahat kullanılabilecek uçak falan yok. Bunlar uyduruyorlar" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, "Evi yananlar, hayvanları telef olanlar" ile ilgili de bütün hasar tespiti yapılacağını ve hiçbir vatandaşın mağdur edilmeyeceğini kaydetti.

Mersin harita

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli de, orman yangınlarına müdahalelerde Türk Hava Kurumu'nun (THK) rolü ve uçaklarıyla ilgili çıkan tartışmalara değinmişti.

Bakan Pakdemirli, "THK ile problemimiz yok, THK'nın elindeki uçaklarla problemimiz var" diye konuşmuştu.

THK da kiralama yoluyla 20 hava aracının yangınlara müdahalede kullanıldığını duyurmuştu.

AFAD açıklaması

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi'nden yapılan açıklamada, TSİ 15.00 itibariyle yangınlar hakkında bilgi verildi. Manavgat yangının da 13 mahallenin yoğun, 22 mahallenin kısmi etkilendiği belirtildi. Yangında biri ağır 271 vatandaşın etkilendiği, 73'ünün tedavisinin sürdüğü belirtildi.

Açıklamada, "Yangından etkilenebilecek alanlarda bulunan evler tahliye edilmiştir. Yangından 320 büyükbaş, 3.000 küçükbaş, 22 muz serası, 15 sebze serası, 360 arı kovanı ve 15.000 dekar tarım alanı zarar görmüştür" denildi.

Diğer yangınlara ilişkin olarak ise Mersin'de 34 vatandaşın yangından etkilendiği, 19'unun tedavisine devam edildiği; Adana'da 10 vatandaşın etkilendiği, 8'inin tedavisine devam edildiği, Muğla'da 49 kişinin yaralandığı, 35'inin tedavilerinin devam ettiği belirtildi.

Yangınlardan 57'si kontrol altına alındı

Resmi açıklamalara göre, çıkan orman yangınlarından 57'si kontrol altına alındı.

Manavgat, Marmaris ve Bodrum'da bazı köy ve mecralar ile turistik tesislerin bazıları tahliye edildi. Ayrıca binlerce hayvanın da öldüğü belirtildi.

İzmir'in Kiraz ilçesinde ise, ormanlık alanda yangın çıktı. Yangına müdahalenin devam ettiği açıklandı.

Bakan Pakdemirli, Adana'nın Ceyhan ilçesinde yangının kontrol altına alındığını, soğutma çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

Manavgat harita

İstanbul Valiliği ormanlara girmeyi 1 ay süreyle yasakladı

Öte yandan İstanbul ve İzmir dahil pek çok ilde yetkililer, ormanlara girişlerle ilgili süreli yasaklar getirdi.

İstanbul Valiliği, artan sıcaklar ve kuvvetli rüzgar nedeniyle 30 Temmuz-31 Ağustos tarihleri arasında "ormanlara girmenin, orman çevresinde ve içinde mola vermenin, orman alanlarında piknik yapmanın" yasaklandığını açıkladı.

Bursa, Kırklareli, Uşak, Çanakkale ve Gaziantep gibi bazı diğer illerde de ormanlara girişlerle ilgili benzer sınırlamalar getirildi.

'Marmaris'te yerleşim yerlerine tehdit yok'

Bakan Pakdemirli bu sabah yaptığı açıklamada, aktif olan tüm yangınlarda söndürme çalışmalarında iyiye doğru bir gidişin olduğunu söyledi.

Yangın söndürme çalışmalarında 3 uçak, 9 insansız hava aracı, 1 insansız helikopter, Manavgat'ta kullanılan 1 yangın söndürme tankı, 38 helikopter, 680 arazöz, 55 iş makinası ve 4 binin üzerinde personelle devam edildiğini açıklayan Pakdemirli, "Marmaris'teki yangında ufak hasarlar var. Yerleşim yerlerini tehdit etmiyor, denize doğru ilerleyen bir yangın var" dedi.

THK: 20 hava aracıyla müdahale ediyoruz

Medyada Türk Hava Kurumu'nun (THK) sahip oldukları uçakların ihaleye çıkarılmaması sebebiyle kullanılamadığı yönünde bazı haberler yer aldı.

Bu iddialar üzerine gece saatlerinde Twitter'dan bir açıklama yayımlayan THK, 3 uçak ve 18 helikopter olmak üzere 20 hava aracının Manavgat da dahil olmak üzere tüm ülkedeki yangınlara müdahale ettiğini bildirdi.

THK açıklamasında uçaklarla ilgili şu bilgiler verildi:

"Şu anda Manavgat dahil ülkemizin çeşitli bölgelerinde, 3 adet Beriev BE -200 10 bin litre kapasiteli amfibik yangın söndürme uçağı, 15 adet Mi-8 2 bin 500 litre kapasiteli genel maksat helikopteri, 2 adet genel maksat yangın söndürme CH-47 Chinook 7 bin 500 litre kapasiteli helikopterler, olmak üzere orman yangınlarına müdahale eden tüm araçlar içinde, kiralama yoluyla temin ettiğimiz ve halen kurumumuzca operasyonları yönetilen toplam 20 hava aracımız Manavgat'taki yangın dahil ülkemizin her bölgesinde devam eden yangınlara ara vermeden müdahalede bulunmaktadır."

Bakan Pakdemirli: Turizm tesisleri için ormanların yakılmasına gerek yok

Türk Hava Kurumu (THK) uçaklarının kullanımı ile ilgili tartışmalara da değinen Pakdemirli, "THK ile bir problemimiz yok. THK'nın elinde uçaklarla problemimiz var. Uçabilecek kapasitede uçaklar değil. Uçsa dahi performans verecek kapasitede değil" diye konuştu.

Yangınların yaşandığı orman bölgelerinin imara açılmak için kasıtlı yakıldığı yönündeki iddialara cevap veren Bakan Pakdemirli, "Turizmle ilgili tesis yapılacaksa bunun şekil ve şartları bellidir. Ormanların yakılmasına ihtiyaç yoktur. Lütfen bu konuyu istismar etmeyelim" dedi.

Bakan Pakdemirli ayrıca zarar görenlerin Bağkur, SGK, ziraat, Tarım Kredi ve TARSİM borçlarının, kredi borçlarının erteleneceğini söyledi.

Basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise yangınların çıkış şekilleriyle ilgili bazı şüphelerin olduğunu ve bu konuda yürütülen çalışmalar kapsamında bazı şüphelilerin gözaltına alındığını belirtti. Ancak Çavuşoğlu gözaltılarla ilgili daha fazla detay vermedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da Antalya'da toplamda 2 bin 300 yapının yangın sebebiyle etkilendiğini ve hasar tespit çalışmalarının yürütüldüğünü söyledi.

THK Başkanı'nın düğüne gitmesi eleştirilere neden oldu

THK'nın kayyum başkanı Cenap Aşçı, CNN Türk'te katıldığı bir programda, "Bu akşam bir özel durumum vardı. Çocukluğundan beri büyüttüğümüz bir kızımızın düğünü vardı. Oraya gitmek durumunda kaldım" şeklinde sarf ettiği sözleri eleştirildi.

Ölen kişi itfaiyeciler için su taşıyordu

Marmaris'teki yangında motosikletiyle kaza yaparak alevlerin arasında kalan ve ardından da yaşamını yitiren 25 yaşındaki Şahin Akdemir'in, sosyal medyada gönüllü olarak itfaiyecilere su taşıdığı görüntüleri ortaya çıktı.

Akdemir, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Su taşımaya devam. Yangıncılara su taşıyacağız yine. Allah hayırlarımızı kabul eylesin" ifadelerini kullandı.

Turizm sektöründe çalıştığı belirtilen Akdemir'in cesedi Marmaris Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Kardaş çiftinin evi

KAYNAK, DHA

Kardaş çiftinin evi

Ölen çiftin yangın esnasında kapılarının kilitli olduğu belirlendi

Manavgat'taki yangında hayatını kaybeden iki kişi ise Osman ve Şehri Kardaş çifti oldu. Çiftin cansız bedenlerinin evin banyosu ve mutfağında bulunduğu ve odaların kapılarının da kilitli olduğu belirlendi.

Çiftin oğlu Deniz Kardaş DHA'ya yaptığı açıklamada "Babam aradı, 'Yangın evin etrafını sardı, yetiş' dedi. Hemen gelmeye çalıştım. Yollar kapalıydı. İtfaiyeyi aradım. Gelemedim. En sonunda gelip baktığımda her yer kül olmuş. Babam ve annem içeride yanmış" ifadelerini kullandı.

Kardaş, yangın esnasında kapıların kilitli olmasını şüpheli bulan Manavgat Cumhuriyet Savcılığı'nın, otopsi talep ettiğini de sözlerine ekledi.

'Erdoğan, anlık bilgi alıyor'

Anadolu Ajansı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Antalya'da bulunan Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile "telefonda sürekli görüşerek" çalışmalar hakkında anlık bilgi aldığını aktardı.

AA'ya göre, Erdoğan, yangınların kontrol altına alınması ve tamamen söndürülmesi için devletin tüm imkanlarıyla seferber olduğunu belirtti.

YANGIN

KAYNAK, REUTERS

Yangınların nedeniyle ilgili soruşturma başlatıldı

Türkiye'de pek çok ilde yaşanan orman yangınları hakkında soruşturma devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eş zamanlı çıkan yangınlarla ilgili soruşturma devam ediyor. Herhangi bir suikast, bu tür şeyler var mı yok mu bunların üzerinde duruluyor. İçişleri Bakanlığımızın, istihbarat birimlerimizin yoğun çalışmaları var" dedi.

Bakan Pakdemirli, dün gündüz saatlerinde yaptığı açıklamada, yangınlar nedeniyle ilgili soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Pakdemirli, "Yangınların sebebiyle ilgili çok yönlü soruşturma ve araştırma ilgili kolluk kuvvetleri ve adli mercilerle yapılıyor" diye konuşmuştu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de, Manavgat'taki yangının aynı anda birden fazla noktada başladığını belirterek, sabotaj ihtimalini safdışı bırakmadıklarını ifade etmişti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Özkoç ise, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştüğünü açıklamıştı.

Özkoç, "(Soylu) Ülkemizin çeşitli yerlerinde çıkan orman yangınlarının bir sabotaj sonucu çıktığına dair istihbarat bilgisine henüz ulaşılamadığını söyledi. Yangınların aşırı sıcak dolayısıyla çıkabileceğini düşündüklerini ifade etti" demişti.

Özkoç ayrıca, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bilgisi dahilinde, milletvekilleri ve belediye başkanlarının yangınla mücadele çalışmalarına devam ettiklerini belirtmişti.

Yangınlarla ilgili hasar tespit çalışmalar devam ediyor.

Pakdemirli, yangınlara iki insansız hava aracı, üç uçak, 38 helikopter, bir insansız helikopter, 680 arazöz ve 4 bin personelle müdahale edildiğini duyurdu.

Türk Hava Kurumu da yaptığı açıklamada, Manavgat dahil çeşitli bölgelerde üç yangın söndürme uçağı, 15 helikopter ve iki yangın söndürme helikopteri ile müdahale ettiklerini belirtti.

YANGIN

KAYNAK, REUTERS

Dünyadan destek mesajları

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a başsağlığı dilediğini söyledi.

Zelenski, "Ukrayna, Türkiye'ye gereken her türlü yardımı sağlayacaktır. Bir yangın söndürme uçağımız yarın Türkiye'ye doğru yola çıkacak. Ukrayna halkı, bu zor dönemde dost Türkiye halkının yanındadır" dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Bakan Çavuşoğlu da telefonda bir görüşme gerçekleştirdi.

Dendias, "gerekli olması halinde yardıma hazır oldukları" mesajını iletti.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, yangınlarda hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayımladı.

Bayramov, "Bu zor günlerde kardeş Türkiye'nin yanındayız, her türlü desteği göstermeye hazırız" dedi.