Bodrum’da şikayetler giderek artıyor.Sorunları bilen de  konuşuyor,bilmeyen de… Ama sonuçta herkes çözüm  bekliyor. 

 Kent yönetiminden memnun olanların sesleri biraz cılız  çıkıyor. Şikayetçiler ise güçlü bir koro halinde seslerini üst  perdeden hayli yükseltiyorlar. Haksız da sayılmazlar, yollar  bazı bölgelerde hala perişan. Özellikle Turgutreis-Akyarlar 

Kadıkalesi-Gümüşlük tarafı ile Kızılağaç-Yalıçiftlik bölgesi  bir türlü düzelmiyor. Buraları su ve kanalizasyon için Muğla  Büyükşehir Belediyesi kazıyor. İşler yavaş gidiyor, müteahhit  disipline gelmiyor. Biraz üstüne gitseler işi bırakacak. O  takdirde yeniden ihale filan gerekiyor ki, bu da çok büyük bir  zaman kaybına yol açar. Ama gel de bunu iki yıldır çile  çeken, tarlaya dönen yollardan evlerine ulaşma savaşı veren vatandaşa anlat. Kazmayı büyükşehir vuruyor, sopayı Bodrum  Belediye Başkanı yiyor. Bodrum Belediyesinin sorumluluğundaki yolların büyük kısmı onarıldı. Gerçi kaymak  gibi değil asfaltlar ama, yine de düzeldi sayılır. 

Büyükşehir Bodrum’a ciddi altyapı yatırımları getirdi.  Neredeyse bir milyar liralık yatırımlar sürüyor. Sürüyor ama,  yatırım çevresinde yaşayan vatandaşlar ise uzun süredir  sürünüyor adeta. Bu gidişle daha bir hayli bekleyecekler. Altyapılar kolay işler değildir. Yapana seçim kaybettirir, halka  bir süre saç-baş yoldurur ama nihayetinde o şehir  kazanır. Gelecek yıl altyapı sorunlarının önemli bölümü  çözülmüş farklı bir Bodrum görebiliriz. Ama bu bekleyiş,  şikayetleri engellemiyor, giderek artmasını önlemiyor.  İdareciler sorunlara daha pratik yoldan yaklaşsalar, tüm  yatırımlara aynı anda başlamak yerine, işlerin üstüne parça  parça gitseler, belki halkın yaşamını biraz daha  kolaylaştırırlar. Ama böyle bir pratik yaklaşıma ve aklın gösterdiği yolda işbirliğine girişen pek yok. Eğer olsa, trafik  sorununu biraz rahatlatırlardı. Bodrum’daki en yoğun  şikayetlerin başında trafik ve kaçak yapılaşma geliyor..  Yolları büyütmek mümkün değil ama trafik akış ve disiplinini  sağlamak zor bir iş olmasa gerek. Bir kere ağır  vasıtaları,beton mikserlerini,tırları, hafriyat kamyonlarını,  kepçe ve dozerleri disipline etmedikçe,çalışma saatlerini  belirlemedikçe kent trafiğini hale yola koymak mümkün  olmaz. Ayrıca işe gidiş-geliş saatlerine esneklik  kazandırmadıkça, trafik ışıklarını yeniden ve ihtiyaca uygun  ölçüde ayarlamadıkça, önemli kavşaklara trafiğin yoğun  olduğu saatlerde trafik polisi dikmedikçe, arapsaçına dönen  kent trafiği düzelmez. 

 Trafik için kafa yormak lazım. Sadece trafikten sorumlu  olanların kafaları ve yetkileri yetmiyor işte. Bunun için Polis  ve Belediye işbirliğini güçlendirmeli, sivil toplum  kuruluşlarıyla, meslek odalarının da görüşleri alınmalı ve  sorunun çözümü ortak akla bırakılmalıdır. Aksi halde engeç  bir ay içinde Bodrum trafiği,İstanbul trafiğinden beter hale  gelir ki,zaman zaman geliyor da.. Kaçak yapılaşma işi de  trafik sorununa benziyor. Kentin sakinleri bir türlü  durdurulamayan kaçak yapılaşmaya ateş püskürüyor  ama,   adli süreçler nedeniyle belediyenin eli kolu bağlanıyor. Kim ne derse desin, Bodrum’daki kaçak veya değil yoğun  yapılaşmaya hepimiz tanığız. Altyapısı olmayan, yolu ve suyu  yetersiz böyle bir kentte, hala nasıl yapı ruhsatı veriliyor  anlamak mümkün değil. Altyapı tamamlanana kadar izinler  verilmeyebilir. 

Kentin önemli bölümlerinde lağımlar yollara akıyor, denize  dökülüyor.Bu gerçekler ortada dururken, hala ruhsat  vererek,halkın genel sağlığını tehlikeye düşürmeye kimsenin  hakkı olmamalı.Peki ruhsatsız başlayan inşaatlara ve kaçak  eklere ne demeli?Bunlar başlarken durdurulamaz mı?Biri  oturduğu yerden uydu fotoğraflarına baksa,anında görür  kaçak yapılaşmayı.O takdirde de zamanında durdurur. Yüzlerce görevlinin içinde bu kadar basit bir  gözlemi yapacak kimse yoksa, biz elimizdeki bilgisayarlarla  yardımcı olabilir, yeni kaçakların fotoğraflarını ilgililere  verebiliriz. Ama bu bizim yada çözüm bekleyen vatandaşların  işi olmamalı. 

 Bodrum’un bilinip de pek söylenmeyen bir sıkıntısını da  artık dile getirmek lazım. Yönetimler ahbap-çavuş  ilişkilerinden, sen-ben-bizim oğlan sadakat ve  kayırmalarından kesinlikle uzak durmalı, adamına göre iş  yaratmak yerine, işe göre bilgili, tecrübeli ve yetenekli  adamlarla çalışmalı. Onun bunun akrabası, arkadaşı, parti  tayini ve Ankara’nın baskısıyla alınan personeller,çalıştıkları  kuruma hiçbir fayda sağlamaz, aksine çok büyük zararlar  verir. Nitekim veriyorlar da..Bunun altını kalın bir çizgiyle  çizdikten sonra, Bodrum’un artık bir sayfiye kasabası yada  tatil bölgesi değil,kışlık nüfusu 500 bini,yazlık nüfusu ise 1,5  milyonu aşan bir büyükşehir haline geldiğini kabul etmeliyiz.  Böyle bir şehri,muhalefete mensup bir belediyenin çok kısıtlı  kaynak ve imkanlarıyla yönetmek kolay değildir.Öyle olduğu  içindir ki,işler de kolay yürümüyor işte.. 

 Belediye Bodrum’da mahalle toplantıları yaparak, halkın  istek ve şikayetlerini yerinde tespit ediyor. Çok güzel ve  başarılı bir uygulama bu. Bu toplantılarda ortaya çıkan  şikayetlerle Cimer’den akseden şikayetler, bilinen ve  yaşanan birkaç noktada toplanıyor. Bunlar sırasıyla yol-su trafik-kaçak binalar-sokak hayvanları-zabıta ve yetkileri işgaliyeler-kiralar ve internet eksikliğidir. Biliyorum yeni  hastanenin ne zaman açılacağını merak ediyorsunuz. Mayıs  içinde demişlerdi, ama böyle giderse Haziran’da bile  açılamayacak. Bina bitti, yataklar ve mobilyalar filan yerlerine  konmaya başladı. Ama tıbbi cihazlar,ihalesi yapılmış  olmasına rağmen hala gelmedi.Bunların da gelip yerlerine  monte edilmesinden sonra hastanenin resmi açılışı,  muhtemelen Temmuz ayı başında yapılabilirmiş. Yenisi açılınca eskisi kapanmayacak, bazı branşlar burada  kalacak, diş ağırlıklı bir yerleşim olacakmış. 

 Bu arada Göz akademisinden de sizlere bahsedeyim.  Bodrum mükemmel bir göz merkezine kavuştu. Büyük  eksiklikti,gözden sorunu olanlar İzmir’e ,Üniversite  hastanelerine giderlerdi. Şimdi oralara taş çıkartacak  modern,çağdaş ve teknolojik imkanlara sahip bir göz  istasyonu oldu Bodrum’un. 

 Bodrum’u yazmaya,iyi ve güzel çalışmaları belirtmeye,  olumsuz ve yürümeyen işleri eleştirmeye zaman zaman  devam edeceğiz. 

  

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.