Bugün 26 Şubat 2020..  
Vahşi Ermeni milislerin masum Karabağ halkını hunharca katlettikleri elim olayın 28. yıldönümü.. Ve bu yazımı anılan vahşet olayı unutulmasın ve bir ibret olarak hep hatırlansın diye ömrüm vefa ettikçe ne yapıp yapıp bir yerlerde arada bir yayınlayıp toplumla paylaşacağım.. Yeter ki bu acımız ve bazı gerçekler hep gün ışığında kalsın, karartılmasın.

Özellikle genç okuyucularımız, aşağıdaki incelememi lütfen bir satır dahi atlamadan dikkatlice okusunlar.. Ve o masum insanlarımızı rahmetle ansınlar..;

Yakın geçmişe şöyle bir baktığınızda  Azerbaycan ve Ermenistan arasında sürekli çatışmalara vesile olan Dağlık Karabağ Bölgesinin 1991’lerde kendi bağımsız parlamentosunu kurarak özerkliğini ilan ettiğini hatırlayacaksınız..

Ermenilere ciddi destek verdiği bilinen Rusya, bölgesel dengeye dikkatle bir kısım silahlı Ermeni grupları Karabağ bölgesine yerleştirmiş; Ancak 25.07.1990’da Gorbaçov tarafından yayınlanan bir kanunla bu bölgede silahlar da toplatılarak güya çatışmaların önüne geçilmeye çalışılmış idi..

Dağlık Karabağ bölgesinde Türklerin av silahları dahil silahlarına el konulduğu tarih sayfalarında yer aldı.. 1990 yılında bulunduğum Kafkas Dağlarında çok rivayetler dinledim ve Rus Ordusunun bölgedeki hükümranlığına sınır kapılarında dahi  bizzat şahit oldum.. Ki keyfiyet bugün dahi aynen böyledir.,

1990 yaz aylarında silahlı Ermeni milisler, sivil bölgelere saldırılarını yeniden başlatmışlar, Rusya da bu saldırılarda Ermenilere verdiği desteği sürekli reddetmektedir... Oysa 366. Alayının 1991 sonlarından itibaren Ermenilerin saflarında ve onlarla yan yana savaştıkları aleni bilgilerdir artık..
Bu alaydan kaçan askerler Rusların Ermeni milislerle birlikte savaştığının canlı şahitleridir ve bunu günümüzde bile dünya kamuoyuna hep anlatıyorlar da..


Tarih 26.02.1992.. 

Rus ordusu askerleriyle karışık ve onların gölgesinde  ERMENİ milisler.. 

Başlarında bugünkü Ermenistan Cumhurbaşkanı SERJ SARKİNSYAN ve hedef  HOCALİ kasabası.. Görevleri de sinsice  düzenlenmiş bir silahlı baskın..

Orta Çağda Avrupasında da  değiliz  fakat; 
Sübyan bebeklerin  hunharca öldürüldüğü,
80 yaş üzerinde savunmasız  yaşlı insanların derilerinin yüzüldüğü,
Hamile  kadınların karnının deşilerek bebeklerinin parçalandığı,
Velhasıl gençlerin yanısıra 60’ın üzerinde çocuk, 106’sı kadın ve 70’i de yaşlı olmak üzere tam 613  Azerbaycan Türkü'nün hunharca katledildiği insanlık dışı bir baskın..
Yine bir kısmında cesetlerin yakıldığı, hatta insanın içi almıyor ama gözlerinin oyulduğu,
başlarının kesildiği;  iğrenç ve insanlığın yüz karası bir katliam..


Neticesinde yok edilen bir kasaba;  613 katledilmiş insan, 487 yaralı, 1.275 rehin ve 150 kayıp Azerbaycan Türkü.. Bu cümleleri yazarken tüylerim diken diken oldu, yüreğim burkuldu.. Ve halen aklım almıyor; insanoğlu  böylesine acımasız ve böylesine duygusuz olabilir mi ?
Yoksa bunlar insan değil miydi? 
Bazı filmlerde gördüğümüz kan emici yaratıklar mıydı ?
Yoksa hepsi özel toplatılmış birer ruh hastası mıydı  ?
Bilemiyorum, anlamak da mümkün değil..
 
Bulgarların Trakya Türklerine, 
Rumların Kıbrıs Türklerine,
Saddam’ın Kerkük Türklerine,
Çinlilerin Uygur Türklerine yıllar boyu yaptıkları mezalimi biliyorsunuz zaten. 
HOCALİ katliamı da onları aratmayacak derecede hatta ötesinde  bir facia..

Bu olayı müteakip yıllarda Ermenistan Cumhurbaşkanlığına 2 kez üst üste seçilen (Hocali katliamının komutanı)  SERJ SARKİNSYAN’ın, Ermeni halkından bir defasında aldığı %77 oranındaki oyuna, analitik bir gözle baktığımızda; Ermenistan halkının da aynı oranlı nüfus kısmında, bu bebek kasabıyla özdeş olduğunu görmekteyiz, maalesef..

Hiç kimse Ermenilerin "katliama uğramış mazlum bir  millet" olduğundan falan bahsetmesin artık; Ermeni Halkının Hocali Kasabı Serj Sarkinsyan’ı  %77 oyla Cumhurbaşkanı seçişinden itibaren.. 

Hunharca öldürülen masum bebekler, kadınlar ve ihtiyarlardan,  yani  HOCALİ’den sonra..; Hiçbir Ermeni de  tarihinin masumiyetinden bahsetmesin artık..  Zira "iştir kişinin ayinesi lafa bakılmaz.."

Değil 28 yıl,  asırlar geçse de sizleri unutamayız, unutturamazlar da zaten..
Ruhunuz şad olsun Sevgili Hocali Şehitlerimiz....


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
H.Taşdemir 3 yıl önce

Eyvallah Yılmaz Duman Kardeş.. Yine tüylerim ürperdi.. O derileri yüzülen yaşlılarımızı, karınları süngüyle deşilerek bebekleri dahi katledilen gelin kızlarımızı ve gözleri oyulan bebeklerimizi unutmak mümkün değil.. Bizim görevimiz de bu acıyı ve vahşeti genç nesillere taşımaktır.. Yazımın amacı da bu idi.. Hocali Katliamı'nı yad etmek, bu vesileyle şehitlerimize bir "Fatiha” okumak ve bu acıyı dünya durdukça gelecek nesillere taşımak.. Ne Hocali unutulsun ne de "Katil Sarkinsyan” ismi.. Unutulmasın.. Yorumla iştirakin için teşekkür ederim; Berhudar olasın..

Avatar
Yılmaz duman 3 yıl önce

Insanlığa karşı vahşet ve gaddarlığa göre en dehşetli kütlevi terör olaylarından biri gibi tarihe yazılmış Hocalı soykırımının töredilmesinden 26 yıl geçiyor. Aslında Hocalı faciası bir gecenin olayı deyildi. Ermeniler bu faciaya Dağlık Karabağ munakaşası başlandıktan sonra hazırlık görmüşlerdi.Ve onlar Karabağ'ın diger bölgelerinde de böyle facialar töretmisler. Asırlar boyu Türk dünyasına daima nefret ve düşmanlık besleyen ermeni anneleri kendi evlatlarını da aynı ruhda terbiye ediyorlar. Bu gün biz Türkler Hocali Şehitlerinin ruhu karşısında saygıyla eğiliyoruz. Dünyanın her yerinde Türk'ün acısı acımız, sevinci sevincimizdir. ALLAH TÜRKÜ KORUSUN !..

Avatar
Kamuran 1 yıl önce

Ruhları şad mekânları cennet olsun

Avatar
A. Alatalı - Frankfurt 1 yıl önce

Unutmayacağız.

Avatar
Hüsamettin 1 yıl önce

Rusların öncülüğünde yapılan bu katliam hiçbir zaman unutulmayacaktır. Ruslar o zamanlar ermenistan'ın yanında yer alarak bu katliamı ortak olmuşlardır. Rusya şimdi de Esad'ın yanında yer alarak Suriye halkına aynı katliamı yapmaktadır

Avatar
Ali Kaybal 13 ay önce

Hep hüzün ve hicran kaplı geçmişimiz. Geçmişini unutan milletler geleceğini de kaybediyor. Bu nedenle hafızalarımızın her dönem yenilenmesi gerekiyor.

Avatar
Elvin ABDURAHMANLI 4 ay önce

Ellerinize ve emeğinize sağlık. Çok güzel bir yazı olmuş sayın hocam.