Daha düne kadar “fakir ve geliri az" ülkeler sıralamasında en önde olan Çin’in büyüyen ekonomik gücü Amerika’yı geçmiş bulunuyor. Bu nedenle şu anda dünyanın en zengin ülkesi sıralamasında Çin en başta yer alıyor.

Küresel servet son 20 yılda üçe katlanırken Çin, ABD'yi de geçerek dünyanın en zengin ülkesi haline geldi.

McKinsey & Co.'nun yaptığı araştırmada, dünya gelirinin yüzde 60'ından fazlasına sahip 10 ülkenin bilanço rakamları incelendi.

Araştırmaya göre, dünya çapındaki net servet 2000 yılında 156 trilyon dolarken, bu rakam 2020 yılında 514 trilyon dolara yükseldi.

Çin, bu artışın yaklaşık üçte birinde pay sahibi oldu. Çin'in serveti, 2001'de Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) katıldığı sıralarda 7 trilyon dolardı; bugün ise 120 trilyon dolara yükseldi.

Böylelikle Çin, ABD'yi geçerek dünyanın en zengin ülkesi haline geldi.

Araştırmada, dünyanın en büyük ekonomileri olan hem ABD hem de Çin'de, servetin üçte ikisinden fazlasının en zengin yüzde 10'un elinde olduğu ve bu zenginlerin paylarını artırmayı sürdürdükleri belirtildi.

McKinsey Global Enstitüsü'nün ortaklarından Jan Mischke, yaptığı açıklamada, "Artık hiç olmadığımız kadar zenginiz" dedi.

McKinsey'in hesaplamalarına göre küresel servetin yüzde 68'i gayrimenkulde depolanıyor.

Araştırmaya göre, küresel servette son 20 yılda yaşanan bu keskin artış, küresel gayri safi yurtiçi hasıladaki artışı geride bıraktı ve düşen faiz oranlarıyla emlak fiyatlarının yükselmesiyle körüklendi.

Şimdi gelelim görüşlerimize:

Çin’in ekonomideki büyüme hızı, askeri alanda güçlenmesine de yarıyor. Bu nedenle süper güç Amerika bundan son derece endişe duyuyor. Çin’in önüne set koymaya çalışıyor.

Bir de şu var:

Çin, aynı zamanda bölgede Rusya ve Hindistan ile da bir üçlü oluşturuyor. Bu da bölgede Çin’in gücüne güç katması anlamına gelmelidir.

Çin’in zenginliği arttıkça zenginlerin tatilini yurt dışında geçirmesi daha bir anlam kazanıyor. Bu nedenle Türkiye ile Çin arasında turizm alanında da bir işbirliğinin hız kazanmaya başladığını görmekteyiz.

Daha önce yapılan açıklamalarda “Çin’den Türkiye’ye 1 milyon Çinli turist bekleniyor” haberleri yayılmıştı. Pandemi nedeni ile son 2 yıldır Çin’den turist gelmiyor. Pandeminin sona ermesinden sonra bu rakamın ikiye katlanarak artması söz konusu. Bu alanda bir çalışma yapılıyor.

Pandemi öncesi rakamlara göre yılda 40 milyona yakın Çinlinin tatilini yurt dışında geçirdiğini görüyoruz. Çinli yetkililer “100 milyon Çinli tatilini yurt dışında geçirmeye hazırlanıyor” diyor.

Ciddi bir rakam. Çinliler dünya turizmini adeta ayağa kaldırmaya hazırlanıyor.

Çin'den yurtdışına giden turist sayısı bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 19.75 artarak 38.56 milyon oldu.

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı'nın verilerine göre Çinlilerin en çok tercih ettiği destinasyonlar sırasıyla Hong Kong, Macao, Tayvan, Güney Kore ve Japonya oldu. Aynı dönem içinde Çin'e gelen turist sayısı yüzde 4.6 artış gösterdi. Yabancı turistlerin büyük bir kısmı Güney Kore, Japonya, ABD, Rusya, Malezya, Vietnam, Singapur, Filipinler, Moğolistan ve Avustralya'dan geldi.

Çin ekonomisinin hız kesiyor olması, Çinlilerin yurtdışına gitme iştahını azaltmamış gibi görünüyor. Şinhua ajansının haberine göre, Çin 2010'da yurt dışına yolladığı 57.4 milyon turist sayısını 2011'de yüzde 20 artırarak 70 milyona çıkardı.

Yurtdışına çıkan Çinli turistlerin geçen yıl yaptığı harcamanın büyüklüğü önceki yıla göre yüzde 25 artarak 69 milyar doları buldu. Yetkililer, Avrupa ekonomisinin resesyona doğru sürüklenmesi ve Amerikan ekonomisindeki yavaşlamaya karşın 2012'de yurt dışına seyahat eden Çinli sayısının 80 milyona ulaşacağını tahmin ederken, yurt dışına seyahat eden Çinlilerden uluslararası turizm sektörünün 80 milyar dolarlık gelir elde etmesi öngörülüyor.

Uzmanlar, yurt dışına seyahat eden Çinlilerin sayısındaki hızlı artışı; orta sınıfın gelişmesi, devletin turizmi desteklemesi, vize işlemlerinin eskiye nazaran daha kolay olması ve Çin para birimi yuanın değerlenmesi gibi sebeplere bağlıyor. İki yıl önce Çin Ulusal Turizm Birliği, yurtdışına çıkan Çinli turist sayısının 2015'te yıllık 100 milyonu bulacağını öngörmüştü. Ancak uzmanlar, turizm sektöründe şu an yaşanan patlamaya bakılırsa, bu rakamın çok daha önce yakalanabileceği tahmininde bulunuyor.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.