Usta yazar Rasim Özdenören son yolculuğuna uğurlandı

BURSA ARENA / Haber Merkezi

Türk edebiyatının usta kalemlerinden olan Rasim Özdenören'in, 82 yaşında hayatını kaybettiği açıklandı.

Yakın zamanda Kovid-19'a yakalanan ve hastalığı geçen Özdenören'in, KOAH rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü biliniyordu. Usta kalem Özdenören; yoğun bakıma kaldırılmıştı.

Özdenören son yolculuğuna uğurlandı

Özdenören, bugün Eyüp Sultan Camii'nde ikindi namazının ardından cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı.

Cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ankara Valisi Vasip Şahin, AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, AK Parti İstanbul İl Başkanı Nuri Kabaktepe, yazar İskender Pala katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan cenaze töreninde konuştu
Yazar Özdenören için ikindi vakti Eyüp Sultan Camisi'nde düzenlenen cenaze törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenaze namazının kılınmasının ardından yaptığı konuşmada, Rasim Özdenören'in "Yedi Güzel Adam"ın sonuncusu olduğunu hatırlattı.

Özdenören'i hep birlikte Hakk'a uğurladıklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Rabbim bizleri sevgili habibinin 'liva-ül hamd' ismiyle müsemma sancağı altında haşrü cem eylesin. Tüm ailesi, tüm onun izleyenleri, okurları, hep birlikte tezkiyemizi yaptığımız gibi inşallah Rasim Ağabeyimizin ebedi alemde birlikte olmak, onun eserleriyle onu yaşamak, bizler için çok daha farklı olacak, bizlere ayrı bir güç katacaktır, buna inanıyoruz. Çok çok farklı bir insan, adeta medeniyetimizin inşasında ayrı bir konumu, ayrı bir yeri olan insan. Böyle bir ağabeyimizi, böyle bir büyüğümüzü bugün hep birlikte Hakk'a uğurluyoruz. Sizlerin buradaki tezkiyesi zaten onun için her şeyi ifade ediyor. Çok fazla söze hacet yok."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından Özdenören'in tabutuna omuz verdi.

Rasim Özdenören kimdir?

Rasim Özdenören, 20 Mayıs 1940'ta Kahramanmaraş'ta dünyaya geldi. Şair Alaaddin Özdenören ile ikiz kardeştir. Küçük yaşlardan itibaren okumaya ve yazmaya çok meraklıydı.

Çocukluk döneminde farkı şehirlerde ikamet etti. Rasim Özdenören, ilk ve orta öğrenime bir dönem Kahramanmaraş'ta, bir dönem Malatya'da, bir dönem ise Tunceli'de devam etti. Lise mezuniyetinin ardından İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü'nü başarı ile tamamladı. Daha sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni başladı. 1967'de buradan da mezun oldu. 

1970'te mesleki hayatına katkıda bulunmak ve  yüksek lisans yapmak amacı ile Amerika'ya gitti. Yaklaşık 2 sene boyunca burada kaldı. Daha sonra yeniden Türkiye'ye dönüş yapan Rasim Özdenören,1971'de Devlet Planlama Teşkilatında uzman olarak göreve başladı. 

1975'te Kültür Bakanlığı'nda Bakan Müşaviri olan Rasim Özdenören, 3 sene boyunca da aynı kurumda müfettişlik görevine devam etti. Daha sonra yazar olabilmek maksadı ile görevinden ayrıldı. 

1980'de Kültür Bakanlığı'ndaki görevine geri dönen Rasim Özdenören, 1981'de Yayın Temsil Dairesi Başkanı oldu. Alanında sürekli bir yükselme kaydeden Özdenören, 1984'te Genel Sekreter Yardımcısı, 1988'de ise Genel Sekreter olarak çalışmalar yürüttü. 

2004'te ise emekliye ayrıldı. 

Rasim Özdenören sanat hayatı
Yeteneği daha küçük yaşlarda belli olan Rasim Özdenören, ilk öyküsünü, bir arkadaşının yönlendirmesi sonucunda lise yıllarında yazdı. Daha sonra yazmayı hiç bırakmadı. İlk kez 16 yaşındayken hikayesini yayınlattı. Varlık Dergisine yazdığı 'Akarsu' isimli hikayesi sanat hayatının profesyonel anlamdaki ilk adımı oldu. Bu adımın ardından Rasim Özdenören'e sanat adına çok sayıda kapı açıldı. 

Daha sonra, Yeni İstiklal Gazetesi'nde haftalık olarak yazmaya başladı. Aynı dönemde, diğer yandan da Diriliş Dergisi'nde yazıyordu. 1967'de bu yazılarını bir araya getirerek ilk kitabı olan 'Hastalar ve Işıklar' isimli kitabını yayınladı. 

Yazarlığı konusundan çokça etkisinde kaldığı, usta sanatçı Sezai Karakoç da Rasim Özdenören'in yayınladığı ilk kitapları destekledi. Özdenören ilerleyen zamanlarda da yaklaşık 40 kitap yayınladı. 

1969'da Akif İnan, Erdem Beyazıt ve Nuri Pakdil ile birlikte 'Edebiyat' Dergisi'ni çıkardı. Yılarca buraya yazmaya devam etti. 1976'da ise, Akif İnan, Cahit Zarifoğlu, Alaaddin Özdenören, Cahit Zarifoğlu, Erdem Beyazıt ve Ergin Gürdoğan ile birlikte 'Mavera' dergisini kurdu. Bu dergide çok sayıda başarı eserini okuyucuya sundu. 

1978'te işinden ayrılan Rasim Özdenören, 'Yeni Devir' isimli gazetede günlük olarak yazmaya başladı. Bu gazetede A. Gaffar Taşkın takma adıyla yazılarını yayınladı. Rasim Özdenören, edebi hayatında ayrıca Celil Kahvecioğlu ve Mahmut Çukuroba takma isimlerini de kullandı. 

Usta sanatçının bazı hikayeleri ve yazıları yabancı dillere çevrildi. 

Rasim Özdenören'in Edebi kişiliği
Özdenören, eserlerinde daha yabancılaşma, ölüm ve ahiret, tavsavvuf, başkaldırı, çocuk gibi konuları işlemektedir. Yazmaya başladığı dönemin eserlerinde daha çok batılılaşma etkisi devam ederken, Rasim Özdenören bunun aksine kendi kültürünü benimseyerek yazdı. 

Edebiyatı, amacı kendinden ibaret kalan bir çalışma alanı olarak görmeyen Rasim Özdenören, her uygarlığın kendine özgü değer yargılarının oluşması ve yaygınlaşmasının edebiyatın aracılığı ile gerçekleştiği görüşünü savunmaktadır. 

Edebi eserlerin düşünce yapısından bağımsız olarak ortaya çıkamayacağını savunan Özdenören, Müslüman bir kimlik oluşturmak amacı ile yazılar yazdığını ve yazılarının kendi düşünce dünyasından bağımsız olarak değerlendirilemeyeceğini ifade etmektedir. 

İslami duyarlılığını sanata yansıtmayı her zaman için kenedine gaye edinmiş olan Rasim Özdenören, siyer kitaplarının da roman olarak okuyucuya sunulmasının fayda sağlayabileceğini belirtmektedir. 

Rasim Özdenören yazıları
Usta yazar, çok sayıda gazete ve dergide yazlarını okuyucu ile buluşturmaktadır. Yazarlık hayatına günümüzde de devam etmektedir. İşte Özdenören'in yazılarını yayınladığı dergi ve gazeteler:

Diriliş (Dergi)
Edebiyat (Dergi)
Mavera (Dergi)
İslam (Dergi)
Hece (Dergi)
Yedi İklim (Dergi)
Kaşkar (Dergi)
Yeni Devir (Gazete)
Milli Gazete (Gazete)
Yeni Şafak (Gazete)

Rasim Özdenören hayatı diziye konu olmuştu
Rasim Özdenören'in hayatı çok sayıda akademik çalışmada da ele alındı. Samsun, Elazığ ve İstanbul'da Rasim Özdenören'i anlatan yüksek lisans tezi yazıldı. 

2014-2015 döneminde TRT1 ekranında seyirci ile buluşan Yedi Güzel Adam dizisinde Rasim Özdenören'in hayatı işlendi.

Edebi kişiliğe sahip 7 usta yazar ve şairin hikayesini konu alan dizide, Rasim Özdenören karakterini oyuncu Mertcan Sevimli oynadı. 

Çok sayıda ödül aldı
Özdenören'in yazdığı hikayeler birçok filme uyarlandı. Bunun akabinde, film yarışmalarında jüri özel ödül sahibi oldu. Başarılı yazar Rasim Özdenören başarılarından ötürü çok sayıda ödüle layık görüldü. İşte onlardan bazıları: 

1979 - Türkiye Milli Kültür Vakfı Fikir Alanında Jüri özel Ödülü 
1984 - Türk Yazarlar Birliği  Hikaye Ödülü 
1987 - Türk Yazarlar Birliği Deneme Ödülü 
2015 - T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü
2016 - Necip Fazıl Kısakürek Saygı Ödülü

Rasim Özdenören eserleri
Özdenören'e ait kitaplar şunlardır:

1967 - Hastalar ve Işıklar (Öykü) 
1967 - Destanlar ve Işıklar (Deneme)
1973 - Çözülme (Öykü) 
1977 - Çok Sesli Bir Ölüm (Öykü) 
1977 - Çarpılmışlar (Öykü) 
1977 - İki Dünya (Deneme)
1979 - Gül Yetiştiren Adam (Öykü) 
1983 - Denize Açılan Kapı (Öykü) 
1985 - Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler (Deneme)
1985 - Yaşadığımız Günler (Deneme) 
1986 - Ruhun Malzemeleri (Deneme) 
1987 - Çapraz İlişkiler-Dış Politika Yazıları (Deneme) 
1987 - Kafa Karıştıran Kelimeler (Deneme) 
1987 - Yeniden İnanmak (Deneme) 
1987 - Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı (Deneme) 
1988 - Müslümanca Yaşamak (Deneme)
1988 - Red Yazıları (Deneme) 
1996 - Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti (Deneme) 
1997 - Acemi Yolcu (Deneme) 
1997 - Ben ve Hayat ve Ölüm (Deneme) 
1997 - İpin Ucu (Deneme)
1998 - Kent İlişkileri (Deneme)
1999 - Kuyu (Öykü) 
1999 - Köpekçe Düşünceler (Deneme) 
1999 -  Yüzler (Deneme) 
2000 - Hışırtı (Öykü) 
2000 - Ansızın Yola Çıkmak (Öykü) 
2000 - Eşikte Duran İnsan (Deneme)
2002 - Yazı, İmge ve Gerçeklik (Deneme)
2002 - Toz (Öykü)  
2003 - Aşkın Diyalektiği (Deneme) 
2004 - Düşünsel Duruş (Deneme)
2009 - İmkansız Öyküler (Öykü) 

Özdenören'in çevirisine imza attığı bazı eserler ise şöyle: 

1964 - Hayvan Çiftliği (George Orwel)
1967 - İslam‟da Devlet Nizamı, Hukuk (Mevdudi) 
1967 - İslam Devletinde Mali Yapı Ekonomi (S. A. Sıddıki)

İnternethaber.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.