EkoAvrasya Başkanı Hikmet Eren: "Ermenistan bir terör devletidir"

BURSA ARENA / Haber Merkezi

Avrasya Ekonomik İlişkiler (EkoAvrasya) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet ErenAzerbaycan-Ermenistan sınır hattında devam eden çatışmalara ilişkin bir açıklama ile değerlendirmelerde bulundu.

Azerbaycan-Ermenistan sınırının Tovuz bölgesinde meydana gelen çatışmaları yakından takip ettiklerini söyleyen EkoAvrasya Başkanı Hikmet Eren, Ermenistan’ın Covid 19 pandemisi ile mücadele edemediğini, büyük bir ekonomik buhran içerisine girdiğini ve mevcut hükumetin de güvenilirliğini yitirdiğine dikkat çekti.

“ERMENİSTAN BUHRANA DÜŞTÜĞÜ ZAMAN AZERBAYCAN’A SALDIRMA GAYRETİNDE”

Hikmet Eren, “Ermenistan, ekonomik ve siyasi buhran içerisine düştüğü zaman Azerbaycan’a saldırmak suretiyle kendi iç siyasetlerini dizayn etmenin gayreti içerisindedir. Ermenistan bir terör devletidir ve siyasi adımlarını terör mantığı üzerine atmaktadırlar. Ermenistan ordusu, sadece sınırdaki Azerbaycan mevzilerine saldırı girişiminde bulunmamış aynı zamanda sivil yerleşim birimlerine ateş açarak daha büyük bir suç işlemiştir. Uluslararası güçlerin ve Ermeni diasporasının yönlendirmesi ile bu suçu işleyen Ermenistan, tarih önünde hep lanetle anılacaktır.” dedi.

ERMENİSTAN’IN ARKASINDAKİ ULUSLARARASI GÜÇLER, BÖLGEDE BOZULAN İSTİKRARDAN GÜÇ DEVİRME GAYRETİNDELER

Eren, Azerbaycan’ın mevcut ekonomik, siyasi ve askeri potansiyelinin çok güçlü olduğunu vurgulayarak, “Son yıllarda yapmış olduğu reformlar sonucu ekonomik, askeri ve siyasi noktada Kafkaslar’da istikrarın adresi olan Azerbaycan’a karşı kin ve nefret içerisinde bulunan Ermenistan, bilmelidir ki işgalci ve saldırgan tutumuyla geleceği ipotek altına almaktadır. Yaklaşık otuz yıl önce işgal ettiği kadim Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ’da oyalama taktiği sürdüren Ermenistan, dün olduğu gibi bugünde tarih önünde suçluluğuna devam etmekte ve çözüm hususunda kapılarını dünyaya kapatmaktadır. Ermenistan’ı yöneten iradenin arkasında duran uluslararası güçler, bölgede devam eden istikrarın bozulmasının ve bozulan bu ortamdan kendilerine güç devşirmenin gayreti içerisindedirler.

Azerbaycan’ın ekonomik, siyasi, askeri ve sosyal hayatı güçlü bir devlet olduğunu ve hakkını da uluslararası alanda her koşulda arayabileceğini ifade etmemiz gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

RUSYA’NIN ERMENİSTAN’DA ASKER KONUŞLANDIRDIĞI BİLİNİYOR

Hikmet Eren, Azerbaycan ordusunun Ermenistan karşısında gösterdiği üstün başarıya ve dış güçlerin süreci Azerbaycan aleyhine yönettiğine dikkat çekerek, “Sınır hattında devam eden çatışmalarda Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri üstün bir başarı ortaya koymuş ve Ermenistan ordusuna büyük kayıplar verdirmiştir. Fakat bölgeyi kontrolü altında tutmayı düşünen dış güçleri de özellikle göz ardı etmemeliyiz. Rusya Federasyonu’nun Ermenistan’da asker konuşlandırdığı yönünde duyumlar almaktayız, böyle bir durumunun provokasyonlara sebebiyet vereceğini ve Karadeniz-Hazar Havzası’nın barış ve istikrarına darbe vuracağını söyleyebiliriz.

EREN: ERMENİSTAN TERÖR MANTIĞINA SON VERMELİ

Ermenistan’ın saldırılarına bir an önce son vererek bölgedeki tansiyonu düşürmesi ve işgal altında tutmuş olduğu Azerbaycan topraklarından çekilmesi gerektiğine vurgu yapan Eren, “Terör mantığı ile yapmış olduğu saldırgan tutumuna devam ettiği takdirde, telafisi mümkün olmayan bir sonuç ile karşı karşıya kalacaktır.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE HER KOŞULDA AZERBAYCAN’IN YANINDA”

Türkiye’nin her koşulda kardeş Azerbaycan’a destek vereceğini beyan etmesi, Türk dünyasında memnuniyetle karşılandığını ifade eden Hikmet Eren, şöyle devam etti:

“Kafkaslarda istikrarın devam etmesini ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü ısrarla savunan bir Türkiye var. Özellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Ecdâdın asırlar boyunca yerine getirdiği bu görevi Kafkaslarda neyse yine yerine getirmeye devam edeceğiz’ ifadeleri Türk dünyasında büyük yankı uyandırmış, dosta güven, düşmana da korku salmıştır.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki kardeşlik bağlarının güçlü olması ve tarihi sorumluluklarını yerine getirme hususunda tereddüt etmeden hareket edebilmeleri, Azerbaycan’ın yalnız olmadığının ispatını ortaya koymaktadır. Bizler de aynı kararlılıkla Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü koruma adına atacağı her adımda yanında olduğumuzu, bir kez daha ifade etmek istiyor ve Azerbaycan-Türkiye kardeşliğinin kıyamete kadar devam edeceğini hatırlatıyoruz.” (QHA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.