Azerbaycan Cumhuriyeti'mizin, bir terörist devlet olan Ermenistan'a karşı kazandığı Karabağ Zaferi bizler için sevinç ve mutluluktur. Bu Zaferi tabii ki tüm Türk Milleti'nin birlikte bir başarısı olarak görüyorum. Çünkü benim gönlümde hep "Türkiye Azerbaycan'dır, Azerbaycan da Türkiye'dir".. Bakü ile Ankara'nın hiç bir farkı yoktur.

Bugünlerde güzel bir gelişme oldu. Azerbaycan Devletimizin değerli Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev'in kararları üzerine, Sayın Azerbaycan Diaspora Bakanlığı eliyle, "Karabağ Savaşı sürecinde devlete hizmet ve liyakat" anlamında başarılı çalışmalar sergileyen kişilere bazı ödüller layık görüldü.

Tarafım da, birisi  “Üstün Hizmet Teşekkür Belgesi” ve diğeri de yine "Vatana Üstün Hizmet Teşekkür Belgesi" olmak üzere iki ayrı başarı ödülüne layık görülmüş. Bu sebeplerle tarafıma bu liyakat ve başarı takdirinde bulunan Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanımıza teşekkür ederim.

Bu noktada, benim de bir Azerbaycan Türkü olarak haklı davamızı dünya kamu oyuna duyurma yönündeki çalışmalarımda önemli rol oynayan, gönülden destek veren değerli BURSA ARENA E'GAZETE yöneticileri, yazar ve şairleri ile birlikte tüm okuyucularına çok teşekkür ederim. İyi ki sizler gibi büyüklerimiz ve kardeşlerimiz var. İyi ki "Azerbaycan Türkiye, Türkiye Azerbaycan" gibi hisseden bir müşterek gönlümüz var.

Gazetemizde haber de yapılan bu devlet takdirlerinden biraz bahseder isem, haber akışında okumayı kaçıranlar da bu mutlu olayımızı okumuş olurlar diye düşündüm. Biraz bahsedeyim; 

Azerbaycan Cumhuriyeti Diaspora Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Karabağ Savaşı sürecinde Vatana Üstün Hizmet gösteren muhtelif devlet görevlileri ve etkin kişileri üstün hizmet madalyonu ve teşekkür belgeleriyle takdir ve ilan etti.

Bakanlığın bu konudaki açıklamasında;

"Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının 25.12.2020 tarihli 899 saylı kararıyla:

Yurt dışında Azerbaycan Diaspora (Lobi ve Lobicilik) faaliyetlerinde etkili olan STK başkanlarına Azerbaycan Cumhuriyeti Diaspora Bakanlığı aracılığıyla vatana üstün hizmetten dolayı 92 kişiye üstün hizmet madalyonu ve 273 kişiye de üstün hizmet teşekkür belgesi verilmesi kararı alınmıştır" denildi. 

Üstün Hizmet Teşekkür Belgesi - 1. Belge

Alınan karar çerçevesinde AGİH-Azerbaycan Gençlerinin İstanbul Hemreyliyi STK- kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı, Uluslararası İlişkiler ve İstihbarat uzmanı Elvin Abdurahmanlı 2019-2020 yılında Vatana Üstün Hizmetlerden dolayı Azerbaycan Cumhuriyeti Diaspora Bakanlığı tarafından 26.12.2020 tarihinde yapılan web kongrede “Üstün Hizmet Teşekkür Belgesi” takdim edildi.

Bakanlığın diğer bir açıklamasında;

"Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın 22.12.2020 tarihli kararıyla,

“Karabakh is Azerbaijan” Milli Platformunun koordinatörlerinin Azerbaycan Ordusunun galibiyetiyle sonuçlanan 44 günlük 2. Karabağ Savaşında Azerbaycan’ın hak sesini, savaş esnasında ermeni tecavüzkâr siyasetini ve gerçekleri dünya medyasına duyurulmasında desteğe göre dolayı ve Vatana üstün Hizmetlerden dolayı dünyanın 56 ülkesinde faaliyetde olan 56 koordinatörden 20 koordinatörün üstün hizmetlerinden dolayı ‘‘üstün hizmet belgesi’’ verilmesi uygun görülmüştür." denildi.

Vatana Üstün Hizmet Teşekkür Belgesi - 2. Belge

Azerbaycan Cumhuriyeti Diaspora Bakanlığı Tarafından 28.12.2020 tarihinde Dünya Azerbaycanlılarının Dayanışması isimli webkongerede Azerbaycan Cumhuriyeti Diaspora Bakanlığı ‘‘Karabakh is Azerbaijan’’ Milli Platformunun Türkiye Cumhuriyetindeki Koordinatörü Uluslararası İlişkiler ve İstihbarat uzmanı Elvin Abdurahmanlı Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın kararıyla 2. defa “Vatana Üstün Hizmeti”nden dolayı “Üstün Hizmet Teşekkür Belgesi” takdim edilmiştir.

Diaspora Bakanlığı web sayfası /  Elvin Abdurahmanlı'nın Bursa Arena E'Gazete'deki takdir gören makalelerinden.  

Diaspora Bakanlığı web sayfası / Bursa Arena makale ve haber paylaşımı

_____________________________________________________

Sağlıklı yarınlar, selam ve saygılar sunarım.

_______________________________________

Kaynaklar:

http://diaspor.gov.az/xeberler2020/x2259.php

http://diaspor.gov.az/xeberler2020/x2255.php

http://diaspor.gov.az/xeberler2020/x2248.php

http://diaspor.gov.az/xeberler2020/x2239.php

http://diaspor.gov.az/xeberler2020/x2070.php

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.