“Foto Muhabirlerinin gözü ile 15 Temmuz” sergisi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde açıldı

BURSA ARENA / Tuğrul SARITAŞ

TBMM Başkanı Şentop: "Bu sergi burada değerli"

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından hazırlanan 15 Temmuz darbe girişiminde yaşananların anlatıldığı “Foto muhabirlerinin gözü ile 15 Temmuz” fotoğraf sergisi Türkiye Büyük Millet Meclisi Şeref Holü’nde açıldı. Serginin açılışını yapan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “15 Temmuz darbe girişimi ne kadar alçaksa, o darbeyi durdurmak için harekete geçen milli şuur ve direniş de en az o kadar yüce ve örnek teşkil edecek düzeyde parlaktır. O gece yaşanan ihaneti ibretle, o ihaneti boşa çıkaran cesareti gıptayla anmak vatanperverliğin şartlarından birisi sayılabilir” dedi.

47 FOTO MUHABİRİNDEN 95 KARE

19 Temmuz’a kadar açık kalacak olan sergide fotoğrafların yanı sıra o gecenin en yakı olan tanıkları foto muhabirlerinin yaşadıkları da yazılarla sunuluyor. Türkiye’de görev yapan uluslararası ajanslarda, ulusal ajanslarda, gazete ve dergilerde görev yapan 47 foto muhabirinin 95 kare fotoğrafı yer alıyor. Foto muhabirlerinin tarihe tanıklığını olayların en yakınında yer alarak yaptığına dikkat çeken Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel, “Çektiğimiz fotoğraflar, tarihi birer belge olarak geleceğe aktarılırken bu belgelerin toplayıcıları meslektaşlarımız, en sıcak noktalarda canlarını hiçe sayarak basar deklanşörüne. 15 Temmuz gecesi de öyle oldu. Ülkemizin en karanlık gecesinde onlarca foto muhabiri korkusuzca deklanşöre bastı. Bir çoğu ölümden döndü. O gece deklanşöre basan cesur foto muhabirlerinin gözü ile fotoğraflarımızı tarihe kanıt bırakıyoruz” diye konuştu.

15 TEMMUZ’U GÖSTERMEK İÇİN FIRSAT

Serginin açılışını yapan TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise konuşmasında şunları söyledi;

“Siyaset bilimci Giovanni Sartori, çağımız insanını "homo videns" gören insan olarak tanımlıyor. Serginin 15 Temmuz gecesinin hakikatlerini bir kez daha görmek ve göstermek için bir fırsat olmasını diliyorum. Unutmak aldanışlara sebep olan hataların başında gelmektedir. Tarih tekerrür etmez sadece benzer hatalar benzer sonuçları, unutulan hakikatler de yeni yanılgıları, yanlışları doğurur. Tarihin menfi manada tekrar etmemesinin yolu, geçmişin hatalarına düşmemek ve hakikatleri unutmamakla mümkündür.

.

BU SERGİ BU MEKANDA DEĞERLİ

Türkiye'nin geleceğini gasbetmek isteyenlere direnen 250 vatan evladının şehadete erişti, 2 bini aşkın kişi de gazi oldu. Bu sergi, o geceye dair şahitliklerin küçük, fakat her halükarda kıymetli bir parçasıdır. 15 Temmuz darbe girişimi ne kadar alçaksa, o darbeyi durdurmak için harekete geçen milli şuur ve direniş de en az o kadar yüce ve örnek teşkil edecek düzeyde parlaktır. 15 Temmuz hain darbe girişimine dair şahitlikleri içeren bir serginin bu çatı altında açılması derin bir manaya sahiptir. Zira bu çatı, 100 yıl önce memleket işgal, millet esir edilmek istenirken, 'Ya istiklal, ya ölüm' diyen cesur ve şuurlu insanların vatanperverlik merkezi olmuştur. Bu serginin bu binada açılması büyük öneme sahiptir. Zira bu bina, 100 yıl önce kurtuluşu başka bir devletin himayesinde görenlere karşı istiklal-i tam iradesini çelikleştirenlerin karargahı olmuştur. Bu sergi bu mekanda daha bir değerlidir.

.

O GECE FOTOĞRAFLARDA APAÇIK ORTADA

Bu kahramanlık tablosu, 100 yıl önce işgale direnen asil milletimizin bugün de karşılığını bulan bir yansıması olmuştur. 15 Temmuz gecesi milletimiz, sonunu düşünme gereği duymadan ve meşru Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan’ın davetiyle sokaklara çıkmış, geleceğini gasbetmek isteyenleri ait oldukları utanç çukuruna gömmüştür. O gecenin ihaneti ile milletin kahramanlığı, eşine az rastlanır bir cesaretle ve hakikate ayarlı bir basiretle o geceyi aydınlatan mücadele, bu sergideki fotoğraflarda apaçık ortadadır. Bir millet, kahramanlarını andığı ve anladığı, kendisine ihanet edenleri yokluğa ve utanca mahkum ettiği sürece ayakta kalabilir, yarınına umutla bakabilir. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin çatısı altında açılan bu serginin atlattığımız badirenin, uğradığımız ihanetin hakiki boyutunu bizlere bir kez daha hatırlatacağı kanaatindeyim.”

.

SERGİDE FOTOĞRAFLARI YER ALAN FOTO MUHABİRLERİ

Sergide Reuters, AFP, AP, EPA, Anadolu Ajansı, İHA, Depo Photos, Hürriyet, Milliyet, Sabah, Cumhuriyet, Sözcü, Habertürk gazeteleri Cumhurbaşkanlığı, CHP ve bazı belediyelerde görev yapan 47 foto muhabirinden kareler bulunuyor. Sergide fotoğrafı yer alan foto muhabirleri şöyle; Abdurrahman Antakyalı, Adem Altan, Ahmet İzgi, Ali Ekeyılmaz, Ateş Tümer, Aytaç Ünal, Barış Kaygusuz, Burak Altınöz, Bülent Kılıç, Bülent Uzun, Cem Bakırcı, Dağhan Kozanoğlu, Elif Öztürk, Emrah Gürel, Emre Tazegül, Enver Alp, Erçin Top, Ferhat Uludağlar, Gökhan Balcı, Hüseyin Aldemir, İbrahim Yurtbay, İsmail Coşkun, Kayhan Özer, Kemal Arslan, Kenan Gürbüz, Levent Kulu, Mert Gökhan Koç, Murad Sezer, Murat Şengül, Necati Savaş, Okan Özer, Osmancan Gürdoğan, Özkan Bilgin, Raşit Aydoğan, Recai Kömür, Rıza Özel, Sedat Suna, Selahattin Sönmez, Selçuk Şamiloğlu, Tümay Berkin, Ümit Turpçu, Yağız Karahan, Yasin Bülbül, Zekeriya Albayrak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner19