Nefret, bir kimseye veya bir şeye karşı duyulan son derece negatif bir duygudur. Çoğu zaman tiksinti ve iğrenme hissi olarak ortaya çıkar. Nefret, aynı zamanda çok güçlü hoşlanmama hissidir. Aslında “hoşlanmıyorum” demek, “nefret ediyorum” demektir. Genelde insanlar, iğrenme veya hoşlanmama hissinin nefret olduğunu bilmez, bunun farkına varmaz.

Nefret, saldırgan ve nefret dolu eylemlere neden olmaktadır. Nefret eyleminin amacı kişinin onurunu zedeleyerek acı çektirmektir. Kişi içinden gelen nefret eylemine karşı koymadığında, nefret ile dolmaktadır. Nefret çok güçlü bir duygudur ve çoğu zaman tiksinti, utanç, reddetme, ihanet, öfke, intikam, çaresizlik, aşağılanma, korku, inkâr vb. duygular ağıyla bağlantılıdır.

Genelde nefret, bencil isteklerin karşılanmamasından kaynaklanır. Kişi sevdiklerinden birçok şey bekler ve bu beklentiler karşılanmayınca sevdiklerinden nefret etmeye başlar. Genelde insan sevdiklerini sahiplenir ve yönlendirmeye çalışır. Yönlendirilen kişi laf dinlemeyince, yönlendirmeye çalışan ondan nefret etmeye başlar. Bir insan sevdiği süjeyi veya objeyi kaybedince, kayba neden olanlardan nefret etmeye başlar. Kişi kendisine hakaret edildiğinde, hakaret edenden nefret eder. Birey saldırıya uğradığında saldırgandan nefret eder.

Sevginin kalpten geldiği söylenmektedir. Peki, ya nefret? Nefret de kalpten gelmektedir çünkü sevginin dönüşmüş halidir. O yüzden insan hem sevgiyi hem de nefreti tüm kalbiyle hissetmektedir. Beyin araştırmaları göstermiştir ki, hem sevgi hem de nefret beynin aynı bölgelerini aktifleştirmektedir. Sevgi ne kadar büyük olursa nefret de o kadar büyük olabilir.

Sevgi ve nefret bir madalyonun iki yüzü gibidir. Sevgi varoluşun temelini oluşturduğu ve her canlı varlık sevgi enerjisinin tezahürü olduğu için, bu evrendeki herkeste nefret de vardır. Her bir insanda var olan sevgi, herkeste var olan bencil isteklerle temasa geçince dönüşmeye başlar ve nefret ortaya çıkar. Yıkıcı duygu olan nefret, sevgi ve bencillikten kaynaklanır. Yıkıma ve acılara neden olan nefretin ortadan kaldırılması için bencilliğin yok edilmesi yeterlidir.

Nefret eden acı çeker ama bu acının nefretten kaynaklandığını anlamaz. Çünkü nefret son derece yanıltıcı bir duygudur. Sevgi nefrete dönüşünce, bu en tehlikeli zehir yüreğe akmaya başlar ve onu zehirler. Nefret zehri yüreğe damladığında bir dönüşüm başlar ve kişi geri dönüşü olmayan bir yolculuğa çıkar. Nefret gitgide duyguları, düşünceleri ve bedensel fonksiyonları zapt eder. Önce sevgiyi sonra da sevgiyle ilgili her şeyi öldürür. Nefret etmek anlamsızdır çünkü insan düşünmeye bile değmeyecek birisini düşünür ve kalbinden çıkarılması gereken birine kalbinde yer verir.

Nefret duygusu nefret edilenden çok nefret edene zarar verir çünkü onu zehirler ve acı çektirir. Kişinin bilinci düşer ve hatalar yapmaya başlar. O yüzden tehlikeli, gereksiz ve zararlıdır.

Peki, nefretten nasıl özgürleşebilir insan? Dünya Değişim Akademisinde insanlığa sunulan teknikler ile nefret tekrar sevgiye dönüştürülebilir.

Bu simya sanatıyla kişi önce sevmediği insanlardan nefret etmemeye başlar, yani nötr hisseder. İşte dönüşüm böyle başlar. Her şey yavaş yavaş dönüşür. Nefretten sevgiye doğru ilerler. Bir süre sonra nefret sıfırlanır. Bu uygulamalara devam ettikçe yavaş yavaş sevgi artmaya başlar. Artık eskiden olduğu gibi nefret etmez insan. Nefret ettiği insanları artık sevmeye başlar.

Sevgiye ulaşınca sevgiyle taşmaya başlar ve o zaman sadece sevgi var nefret ise yoktur. Gerçek sevgi nefretin yoksunluğudur.

Kaynak Kitap: Nefret Psikolojisi / Akif Manaf

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.