Sizlere şu an okumakta olduğum Akif Manaf’ın son çıkan eseri “Hırs Nedir ve Nasıl Aşılır?” kitabından önemli bilgiler paylaşmak istedim.

Hırs, günümüz eğitim sisteminin temelini oluşturmakta ve de çocuklar, hem ebeveynler hem de öğretmenler tarafından rekabetçi olmaya teşvik edilmektedir. Herkesten daha iyi veya birinci olmak özendirilmekte ve bu yüzden çocuğun gerçek potansiyelleri ortaya çıkamamakta, onun yerine toplumda robotik kişiler yetişmektedir.

Bunun temel nedeni, küresel tüketici toplumun politik, ekonomik ve ideolojik çıkar gruplarının, bu eğitim sistemi vasıtasıyla insanları hırslı yaparak köleleştirmesidir.

Günümüzde ebeveynler çocuklarına kendi istedikleri hayatı yaşamaları için yönlendirir, hırs yapar ve hayatlarını mahveder. Çocuklar kendi hayatlarını yaşamak için dünyaya gelirler, ebeveynlerinin onlara dayattıkları hayatı değil! Çocuk ara sıra bu dayatmalara karşı çıksa da, bu ebeveyn tarafından bastırılır. Sonuçta çocuk mutsuz olur.

Hırslı çocuk olduğu şey olamaz çünkü olmadığı şey olmaya çalışır. Hırslı insan ne yaparsa yapsın en iyisi olamaz, hep daha iyi biri bulunur. Hırslı insan, hayatı asla doyasıya yaşayamaz, hayattan keyif almaz. Bu yüzden ebeveynlerin geleceğin insanlarını yetiştirirken buna çok dikkat etmesi gerekir. Aksi halde bu gezegenin kaderi mahvolmak olacak!

Bir çocuğun kendi potansiyellerini keşfetmesi ve kendini gerçekleştirmesi için çocuğa idealler dayatmak yerine, sevdiği ve yatkın olduğu işlere zemin hazırlamak gerekir. Çocuğa “şunu yap, bunu yap" demek yerine “ne yapmak istiyorsun?” diye sorulmalıdır. Eğer çocuk ne yapmak istediğini bilmiyorsa, ona yeteneklerine göre ne yapabileceğini görmesi için yardım edilmelidir.

Yetişkinin çocuktan önemli bir farkı, onun yaşam deneyimlerinin olmasıdır. Ebeveyn çocuğuyla yaşam deneyimlerini paylaşabilir, ama bu paylaşım hırs içermemelidir. Aksi halde çocuk hırs enfeksiyonu kapacak ve hayatı mahvolacaktır. Çünkü hırs mutsuzluk, tatminsizlik demektir. Hırslı insan anı yaşayamaz, sürekli geleceği düşünür. O, özgür olamaz, hırslarının kölesi olur.

Oysa hiçbir ebeveyn çocuğunun mutsuz olmasını istemez. Çünkü çocuk mutlu olursa ebeveyn de mutlu olur.

O halde, hırs enfeksiyonundan kurtulma yolu nedir?

Hırs zehrinin panzehiri farkındalıktır. Hırsın farkında olunca o buharlaşmaya başlayacak.

Ebeveynlerin yapacağı en önemli şey, çocuklarını hırs enfeksiyonundan korumak ve onların iç potansiyellerini geliştirmelerine yardım etmektir. Yoksa, çocuk ona zarar verecek bir hırsa kapılabilir.

Çocuğa yaptığı işin karşılığında ödül veya kazanç gibi öneriler sunulmamalıdır. Tam tersi, insanlık için beklentisizce çalışıp çabalaması için teşvik edilmelidir. Yalnızca o zaman çocuğun doğal yetenekleri gelişmeye başlar ve çocuk kendini geliştirerek ilerde insanlığın gelişmesine katkıda bulunabilir. Bu durumda çocuğun içindeki doğal hırs, kimseye zarar vermeden azme dönüştürülmüş olur.

Hırs yakıcı, yıkıcı ve acı verici bir duygudur. Bu gerçeği bilen hırsını dizginlemeye başlar. Dünya Değişim Akademisinde uygulanan Değişim Sanatı sayesinde birey, hırs duygusunu arındırarak azim özelliğine dönüştürebilir...

Çalışkan ve üretken insan işinin sonuçlarından memnuniyet duyar. Fakat hırslı insan elde ettiği sonuçlardan memnun olmaz ve hep daha fazlasını ister. Oysa farkındalıkla, beklentisizce, zevk ve kabulleniş içinde yapılan eylemler tatmin olma duygusunu da beraberinde getirir.

Hırsı azme dönüştürme dileğiyle hoşça kalın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.