Geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye gelen Kuzey Irak Kürt Bölgesi lideri Barzani, ülkemiz gündeminde çalkantılara ve tepkilere neden olmuştu. Özellikle KDP bayrağının Türk Bayrağı ile yanyana şekilde göndere çekilmesi, ben dahil herkesi çok kızdırmıştı..
Bu zevata bir başbakan veya devlet başkanı muamelesi yapılıyor; bayrağı da bir müstakil devletin bayrağı gibi karşılama gönderine çekiliyordu. Ve devlet adına kimseler net ve gerçekçi bir açıklama yapmıyordu.. Derken birisi tepki gösterdi bu ziyarete ve bayrak rezaletine..; Devlet Bahçeli..

Hatırlarsınız bu ilginç adam basına sızlanarak; 
“Ne oldu da Barzani Türkiye’de, hem de şu nazik ve hassas dönemde ağırlandı? Barzani, bize tercih ediliyorsa, ki bu da bir tercihtir, asıl bunu iyi niyetle yorumlayamam, samimiyetle okuyamam. Sayın Başbakan’a millilik övgüleri yaparken, mahcup olacağımız, yüzümüzü kara çıkaracak misal ve eylemlerle karşılaşmaktan üzülüyoruz” Demiş ve üzülmüştü de sanırım…
Üzülmüştü o kadar.. Ve kendi kendine örtüldü üzeri bu konunun.. 
Bahçeli de "çıt" yok  ve sus - pus olmuş.. 
Yani sadece adet yerini bulsun, gündem geçiştirilsin hikayesi o kadar..

*****
Nihayet işin ucu gözüktü..;
Önce Sözcü gazetesi haber yaptı ve kimse de tekzip etmedi, aksine birşey de söylemedi. Bu haberde yer alan;
"Barzani’nin Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) Türkiye uzantısı, Mardin-Midyat’ta düzenledikleri basın toplantısında, 16 Nisan referandumunda “evet” oyu kullanacaklarını açıkladı. Barzani’yi, Türkiye’de MHP Lideri Devlet Bahçeli ile 16 Nisan referandumu için “müttefik” haline getiren açıklamayı, KDP Birlik İnsiyatifi Sözcüsü Ahmet Acar okudu. Acar basın toplantısında ‘Başkanlık sistemini’ öneren anayasa değişiklik paketine referandumda ‘Evet’ oyu kullanarak destek vereceğimizi kamuoyu ile huzurunuzda paylaşıyoruz' dedi.." şeklindeki açıklama ilginçti doğrusu..

BARZANİ Türkiye ekibine referandumda “EVET” oyu talimatı vermiş ve bu son derecede net idi..
İşin garibi yukarıda metnini özetlediğim KDP beyanatında yapılan vurgu çok manidar;
Ne diyor Ahmet ACAR;  ‘Başkanlık sistemini’ öneren anayasa değişiklik paketine referandumda ‘Evet’ oyu kullanarak destek vereceğimizi..”
Haydi buyrun burdan yakın..
Adamlar resmen “BAŞKANLIK SİSTEMİNİ ÖNEREN ANAYASA DEĞİŞİKLİK PAKETİ” diyorlar. Yani kimseler kılıf uydurmasınlar bu olup bitenlere, her şey alenen ortada..

*****
Şimdi piyasanın HDP ayağına bakalım;
HDP ve PKK örgütlenmelerini yakından bildiğini anladığım siyasetçilerden CHP Tunceli Milletvekili Gürsel Erol; “HDP’nin içindeki Abdullah Öcalan taraftarı partililer ‘evet’ derken, Selahattin Demirtaş ve grubu ‘hayır’ cephesinde yer alıyor ve tasfiye ediliyorlar. PKK bölgede ‘evet’ oyu kullanılması için çalışıyor”  şeklinde beyanat veriyor..
Bunları unutmamak gerek, esasen inandırıcı da geliyor..; Son tutuklamalar, açılan davalar, görevden alınmalar aynen bu beyanatta Selahattin Demirtaş ekibi için söylenenleri doğrulamakta..

*****
Yine İmralı tutanaklarında yer alan Öcalan konuşmalarına ilişkin satırlarda; "Başkanlık sistemi düşünülebilir. Biz Tayyip Bey'in başkanlığını destekleriz. Biz AKP ile bu temelde bir başkanlık ittifakına girebiliriz" 
deniliyor. Bunları da unutmak mümkün değil.. Daha dün gibi hep hafızalarda..

*****
Sanırım önceki ay idi..
HDP Diyarbakır milletvekili Altan TAN da başkanlık sistemini destekleyen açıklamalarda bulunmuştu. Bunun da altını çizmek gerek.. Zira adı geçen kendi halinde bir müslüman - kürt siyasetçi; topluma karşı inandırıcı ve masum bir görüntüyü her zaman vermiş bir insan. 
*****
Ve en son HÜDA – PAR..
Kürt Hizbullah’ının ülkemizdeki resmi yüzü olan HÜDA-PAR’ın Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu da bir referandum açıklaması yaptı ve “yeni Anayasa referandumunda Hüda-Par olarak EVET diyeceğiz” beyanında bulundu..
*****
Tüm bu birbirleriyle zıt görünen, ancak çözülemeyen bir noktadan sonra aynı hedefe yönelen, niyet ve eylemde birleşen bu parçaları düşündüğümde;
Haydi Ak Parti kendi pragmatizminde bir yol tutturmuş gidiyor buna bir şey demiyorum.. Bir hedef seçmiş kendisine; ne pahasına olursa olsun devlet idaresini bırakmak istemiyor ve kendi jargonunda siyasetini yapıyor..
Peki diğerlerine ne demeli;
Bir yanda  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Has Parti eski Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Demokrat Parti eski Genel Başkanı Süleyman Soylu, merhum Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş ve son olarak da BBP Genel Başkanı Mustafa Destici,..vs..
Diğer tarafta…
Hayır diğer tarafta değil, aynı kulvarda  Barzani ve Türkiye’deki KDP uzantısı temsilcisinin “Evet oyu” ilanı, APO’nun açıklamaları, HDP’nin bölünmesi ve bir kısmının zıt oy kullanacağı ilanı, müslüman-kürt siyasetçi Altan TAN’ın açıklamaları, Gürsel Erol'un 'PKK bölgede ‘evet’ oyu kullanılması için çalışıyor' açıklaması,  HÜDA-PAR Genel Başkanı’nın “Evet oyu” ilanı,.. vs..

*****
Geri dönüşü çok zor, gerçekten çok zor bir yoldayız..
Hatay'ı, Sivas ve Artvin'i de kapsayacak şekilde Doğu ve Güneydoğu Anadolumuzu kendi topraklarına katmış görünen  bir kürdistan haritası; Barzani televizyonu RÜDAV TV'de günde 3 öğün hava durumu bildirimi bahanesiyle çarşaf gibi sergide.. Açın, izleyin ve görün bir zahmet..
Ve Barzani hep söylüyor ki; “Yakında Kürdistan’ı ilan edeceğim !..”
Bir yandan da bizim referanduma "EVET" oyu verilmesini talimatlıyor elemanlarına..
Amaçlarda çelişen birşey yok, hatta örtüşenler çok görünüyor..

*****
Birileri ne işler yapıyorlar böyle Ya Rabbi !.. diye şüpheci, karamsar bir serzeniş sarıyor içimi.. Tabii ki de önce vatandaşlık hakkım çizgisinde merak ediyorum;
Böylesine zıt görünenleri bir kanalda, aynı kulvarda sıraya dizen o görünmeyen güç nedir ? diye..  

Böyle karmaşık kurgulanan "evet" operasyonu, bu vatana nasıl "hayır"lı olacak diye de merak ediyorum..
Yine söylüyorum ki; geri dönüşü çok zor, gerçekten çok zor bir yoldayız..


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.